گزارش کامل همایش فرصت های صادراتی لرستان با حضور تجار عراقی

همایش فرصت ها و توانمدی های صادراتی لرستان چهارم بهمن ماه 1401 در سالن همایش اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی لرستان با حضور تجار عراقی برگزار گردید.
همچنین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی استان لرستان نیز با حضور تولیدکنندگان داخلی و تجار و بازرگانان کشور عراق از چهارم تا ششم بهمن ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های خرم‌آباد برگزار شد.

گفتنی است حدود ۱۰۸ واحد اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه‌های صنعتی، دارویی، گردشگری، تولیدات زراعی، باغی و دامی در این نمایشگاه جهت معرفی محصولات خود حضور داشتند.


نایب رییس اتاق بازرگانی ایران : عراق دومین شریک تجاری ایران است

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است که این سطح از مراودات باید گسترش یابد.

به گزارش روابط عمومی اتاق لرستان ؛  “حسین سلاح ورزی” روز سه شنبه در آیین گشایش نمایشگاه توانمندی های صادراتی لرستان با حضور تجار و بارگانان عراق افزود: در طول سال های گذشته با فعالیت های دولت و بخش خصوصی به ویژه در اتاق مشترک ایران و عراق سعی شد مشکلات بین تجارت دو کشور شناسایی و برطرف شود.

وی اظهار داشت: عراق سال گذشته اولین شریک تجاری ایران بود اما سال های اخیر مشکلاتی ایجاد شد که در نتیجه باعث کاهش این مراودات اقتصادی شده و هم اکنون عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان ادامه داد: موضوع شناسایی مشکلات و راه حل برای ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی در حد روابط سیاسی ایران و عراق در دستور کار قرار گرفته است تا ۲ کشور علاوه بر ارتباط خوب سیاسی، دینی و فرهنگی، روابط اقتصادی را نیز توسعه دهند.

سلاح ورزی اضافه کرد: مبادلات بانکی، اختلاف بین تجار بخاطر فقدان اعتبارات اسنادی و ال سی بررسی شده است تا راهکارهای راهبردی برای ارتقای روابط تدوین شود.

وی گفت: حضور استانی تجار ۲ کشور یک اقدام موثر برای شناسایی دقیق ظرفیت استانها است که انتظار می رود توافقات خوبی بین واحدهای اقتصادی دو طرف منعقد شود.

نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی استان لرستان با حضور تولیدکنندگان داخلی و تجار و بازرگانان کشور عراق از چهارم تا ششم بهمن ماه به مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های خرم‌آباد برگزار می‌شود.

حدود ۱۰۸ واحد اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه‌های صنعتی، دارویی، گردشگری، تولیدات زراعی، باغی و دامی برای حضور در این نمایشگاه و معرفی محصولات خود اعلام آمادگی کرده‌اند.


هدف گذاری ۲۰ میلیارد دلار مبادلات اقتصادی ایران و اربیل عراق برای ۵ سال آینده

دبیرکل اتاق مشترک ایران و اربیل عراق گفت: برای مبادلات اقتصادی و تجاری بین ایران و عراق تا پنج سال آینده معادل ۲۰ میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق لرستان، جهانبخش سنجابی شیرازی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان که با حضور تجار عراقی برگزار شد، اظهارکرد: هدف‌گذاری و چشم انداز ملاقات مقام‌های دو کشور و سفر اخیر نخست وزیر عراق به ایران با کوشش و رسمیت شناختن منافع طرفین محقق می‌شود.

وی افزود: انتظار ملت و تجار عراق از کشور دوست و برادر ایران این است که در راستای ارتقای کیفیت و کمیت تجارت و تعامل اقتصادی دو کشور تلاش کنند.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: طرفین ایرانی و عراقی پذیرفته‌اند روابط تجاری تنگاتنگ، دوجانبه و مبتنی بر انتظارات مثبت است.

سنجابی شیرازی گفت: توسعه روابط تجاری با عراق، آثار بسیاری در حوزه سیاسی، امنیتی و روابط بین الملل دارد ، بنابراین باید کیفیت این روابط ارتقا پیدا کند.

وی عنوان کرد: برای مبادلات اقتصادی و تجاری بین ایران و عراق تا پنج سال آینده معادل ۲۰ میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.

وی با بیان اینکه واقعیت‌های بازار عراق می‌گوید که تا ابد بازار عراق برای ما نخواهد بود، خاطرنشان کرد: از طرفی سیاست ایران هم صرفا صادرات یک جانبه به عراق نیست، اما به هرحال باید به سمت تراز تجاری با عراق برویم و این روابط و ارقام را با استفاده از طریق واردات و ترانزیت متعادل کنیم تا ثبات ایجاد شود.

به گفته دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق تراز تجاری ایران و عراق در مجموع ۱۲ میلیارد دلار است.


اولویت دولت سیزدهم تعامل اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه است

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق با بیان اینکه اولویت دولت سیزدهم در تعاملات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری کشورهای همسایه است، گفت: در این میان کشور عراق اولویت ویژه کشور است و در زمینه اقتصادی تعاملات قابل توجهی داریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، نصرالله رشنودی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان با بیان اینکه ما با عراق و اربیل روابط پایدار داریم، عنوان کرد: همسایگی ، روابط فرهنگی، اجتماعی، مذهبی با کشور عراق برای ما بسیار مفید بوده است.

وی افزود: اما سوال اینجاست که آیا ما توانسته‌ایم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت و مشکلات عراق همواره در کنار آنها بوده و به آنها کمک کرده است.

رشنودی بیان کرد: ما تنها کشوری هستیم که در راستای فعالیت‌های اقتصادی و فنی و مهندسی شهید داده‌ایم که اتفاقا تعدادی از آنها متعلق به لرستان است.

وی در ادامه با بیان اینکه اولویت دولت سیزدهم اولویت در تعاملات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری کشورهای همسایه است، گفت: در این میان کشور عراق اولویت ویژه کشور است و در زمینه اقتصادی تعاملات قابل توجهی داریم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل عراق خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم تعاملات را افزایش و از یک طرفه به دو طرفه گسترش دهیم.

رشنودی با بیان اینکه لرستان در جنگ شاهراه ارتباطی بود و نقش اساسی داشت، افزود: اما بعد از جنگ توجه چندانی به استان نشد و این نمایشگاه فرصتی برای ارتباط مستقیم و شناسایی نیازمندی کشور عراق است.

وی تاکید کرد: توانمندی‌های لرستان در حوزه گردشگری باید مورد توجه قرار بگیرد.


تحریم برای ما فرصت بود/ نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان فرصتی برای حضور پررنگ در بازار عراق

معاون اقتصادی وزیر کشور با اشاره به اینکه تحریم برای ما فرصت بوده است، گفت: در آینده نه چندان دور بسیاری غبطه خواهند خورد که چرا وارد مبادلات تجاری با ایران نشدند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، محسن کوشش تبار ظهر امروز در آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان با اشاره به اینکه قطعا ما به دنبال کیفیت و مدعی کیفیت در تولید هستیم، عنوان کرد: امیدواریم هیات تجاری در استان‌های دیگر هم حضور پیدا کنند.

وی خطاب به تجار عراقی، عنوان کرد: بازار شما به عنوان شریک تجاری ۸۰ میلیون نفر نیست، بلکه ۱۵ کشور با ۴۰۰ میلیون نفر یعنی ۴۰۰ میلیون بازار و این یک فرصت و ظرفیت است.

معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: عضویت در شانگ‌های و تجارت با کشورهای اوراسیا ظرفیتی است که همه در خدمت تجار و سرمایه‌گذاری عراق است.

کوشش تبار با بیان اینکه کشور ما ظرفیت خوبی در حوزه انرژی دارد، افزود: به همین واسطه تولید در ایران از هزینه کمتری نسبت به همسایه‌ها پایین تر برخوردار است.

وی بیان کرد: در آینده نه چندان دور بسیاری غبطه خواهند خورد که چرا وارد مبادلات تجاری با ایران نشدند.

معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: ایران رو به حرکت است و تحریم باعث توفیق ما شده است.

کوشش تبار با اشاره به اینکه ۷ هزار شرکت‌ دانش بنیان در کشور فعالیت دارد، عنوان کرد: ما در انتقال تکنولوژی به عراق هیچ کوتاهی نداریم، چون عراق منسجم و قوی می‌خواهیم.

وی در پایان صحبت‌های خود خاطر نشان کرد: امیدواریم این نمایشگاه آغازی برای پایان فاصله لرستان با کشور عراق و حضور پررنگ و موثر استان در بازار عراق باشد.


رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان اربیل عراق: عراق نیازمند تکنولوژی و صنعت ایران است/ لزوم تحکیم روابط تجاری

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان اربیل عراق با بیان اینکه عراق نیازمند تکنولوژی و صنعت ایران است، بر لزوم تحکیم روابط تجاری بین ایران و این کشور تاکید کرد.

به گزارش اتاق بازرگانی لرستان ؛ گیلان سعید عزیز امروز سه شنبه در همایش توانمندی‌های صادراتی لرستان، اظهار داشت: ما در اقلیم کردستان در همه اوقات ارتباط خوبی در زمینه‌های اقتصادی و… با جمهوری اسلامی ایران داریم.

وی، عنوان کرد: خیلی خوشحال هستم که امروز دوستان خود را اینجا میبینم، تلاش می‌کنیم که توسعه روابط اقتصادی و تعاملات تجاری دو طرف را افزایش دهیم و از تجارت یکدیگر به خوبی استفاده کنیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان اربیل عراق، ادامه داد: عراق و اقلیم کردستان یک کشور مصرف کننده است، به کالاها و تکنولوژی شما احتیاج داریم، شما هم به بازار عراق نیازمند هستید، ما همیشه تلاش می‌کنیم و تلاش هم کرده‌ایم که کشور جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه اقتصادی و تجاری با اقلیم کردستان عراق داشته باشد.

گیلان سعید عزیز، گفت: خوشبختانه این روابط تجاری وجود دارد، همیشه از برادران تجار ایرانی خواسته‌ایم که نیازمندی‌های ما را بر اساس خواسته‌های خودمان تأمین کنند.

وی، بیان داشت: این امر از نکاتی است که چندین سال است که به بازرگانان ایران مطرح کرده‌ایم، بازرگانان ایران با بازار عراق هماهنگ باشند تا به خواسته‌های دو طرف در زمینه تجاری برسیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان اربیل عراق، افزود: ما در زمینه تکنولوژی به کشور ایران نیاز داریم و از کشور ایران می‌خواهیم که تکنولوژی خود را در اختیار ما هم قرار دهد تا در راستای توسعه کشور عراق حرکت کنیم.

گیلان سعید عزیز، عنوان کرد: ما به همکاری و هماهنگی شما نیازمند هستیم، خوشحالم که در جمع شما حضور پیدا کرده‌ام و امیدوارم تجار ما امروز از این نشست سود بیشتری به دست آورند، استفاده خوبی داشته باشند و این فرصت برای تحکیم روابط تجاری باشد.


استاندار لرستان : صادرات ۳۰ درصدی محصولات لرستان به عراق

استاندار لرستان گفت: طی چند دهه ایران همواره نسبت به حفظ روابط اقتصادی با همسایگان تاکید کرده است، در لرستان نیز بیش از ۳۰ درصد صادرات به کشور عراق بوده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ، فرهاد زیویار ظهر امروز در آیین افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان با بیان اینکه برگزاری چنین رویدادی یک فرصت مغتنم و مناسب برای مهمترین سیاست‌ها و زمینه فعالیت مشترک تولیدکنندگان و تجاری است که می‌تواند روابط تجاری را دچار تحول کند، عنوان کرد: در شرایط کنونی گفت وگو و همکاری با همسایگان جهت رسیدن به فهم مشترک برای نیل به ثبات و توسعه نه تنها یک انتخاب بلکه یک ضرورت قطعی و راهبردی است.

وی افزود: برگزاری چنین نمایشگاهی با فعالان منطقه نشان علاقه متقابل در توسعه و ثبات است که امیدواریم این روابط دو چندان شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه عراق و لرستان دو کشور تاثیر گذار در منطقه هستند، بیان کرد: این دوکشور ظرفیت‌ها و ثروت‌های خاصی دارند که می‌تواند بستر و جایگاه مناسبی برای سرمایه‌گذاری را در بخش‌های مختلف به وجود بیاورد.

زیویار تاکید کرد: جایگاه مناسب دو کشور اهتمام ویژه‌ای را برای تجارت با ثبات و ایمن برای فعالان حوزه اقتصاد می‌طلبد.

وی گفت: طی چند دهه ایران همواره نسبت به حفظ روابط اقتصادی با همسایگان تاکید کرده است، در لرستان نیز بیش از ۳۰ درصد صادرات به کشور عراق بوده است.

استاندار لرستان افزود: عمده محصولات صادرات لرستان در حوزه پتروشیمی، کشاورزی، صنایع غذایی، ساختمانی و انواع داروهای انسانی و دامی است.

زیویار با اشاره با فعالیت دولت سیزدهم مناسبات با کشورهای همسایه از حمله عراق گسترش پیدا کرده است، عنوان کرد: مراودات تجاری و ملاقات کمیسیون‌های مشترک سیاسی و اقتصادی موید این نگاه ویژه است.

وی با اشاره به عراق نقش مهمی در منطقه ایفا می‌کند، گفت: لرستان هم ظرفیت‌های ویژه در حوزه معدنی ، صنایع دستی، گردشگری و دانش بنیان در قالب همین نمایشگاه عرضه می‌کند و آمادگی لازم برای تعمیق روابط اقتصادی را دارد‌.

استاندار لرستان در پایان صحبت‌های خود با اینکه یکی از ظرفیت ژئوپولتیک اقتصادی ترانزیت کالا است، عنوان کرد: در آینده نزدیک شرایط صادرات و واردات از طریق حمل و نقل هوایی فراهم می‌شود.


حامد الرماحی : نجف می‌تواند بازار هدف کالاهای ایرانی باشد

نائب رئیس اتاق بازرگانی نجف گفت: استان نجف سالانه ۲۵ میلیون نفر زائر دارد و به عنوان پایتخت تجاری «فرات اوسط» می‌تواند بازار هدف کالای ایرانی باشد.

به گزارش روابط عمومی اتاق لرستان، حامد الرماحی در همایش تجار لرستان و عراق و در افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان که در محل اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد، با اشاره به اینکه تولیدکننده باید اقتصاد محور باشد، عنوان کرد: عراق کشوری وارد کننده است و این می‌تواند بازار کالای صادراتی ایران باشد و برای این کشور ارز آوری به دنبال داشته باشد.

وی افزود: از همه تجار، سندیکاها و اتاق بازرگانی لرستان دعوت می‌کنیم در استان نجف نمایشگاهی از محصولات ایران را عرضه کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی نجف با اشاره به اهمیت کیفیت محصولات، خاطر نشان کرد: تولید کنندگان ایرانی باید با تولید محصول با کیفیت نسبت به صادرات محصولات اهتمام جدی داشته باشد.
الرماحی در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه نجف یکی از استان‌های مهم و استراتژیک عراق محسوب می‌شود، اظهار کرد: استان نجف سالانه ۲۵ میلیون نفر زائر دارد و به عنوان پایتخت تجاری «فرات اوسط» می‌تواند بازار هدف کالای ایرانی باشد.

 


شناسایی ظرفیت‌های لرستان و گسترش ارتباطات اقتصادی دو کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: قطعا شناسایی ظرفیت‌های لرستان نقش مهمی در گسترش ارتباطات اقتصادی دو کشور دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، سیروس ابراهیمی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان با بیان اینکه نگاه ما به کشور عراق روابط دوستانه، خانوادگی و راهبردی است، خاطر نشان کرد: اما مناسبات اقتصادی بین عراق و لرستان باید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.

وی افزود: لرستان به واسطه فاصله مناسب با عراق از شرایط مناسبی برای ارتباطات اقتصادی برخوردار است، در این میان تحکیم روابط فرهنگی باید مورد توجه قرار بگیرد.

معاون اقتصادی استانداری لرستان تاکید کرد: شناسایی ظرفیت‌های استان در راستای ارتباط اقتصادی تاثیر گذار است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه لرستان با ۸۰۰ هزار ه‍کتار زمین زراعی، دو میلیون جنگل ، ۲۲ شرکت و ناحیه صنعتی فعال، دو منطقه ویژه اقتصادی فعال و یک منطقه ویژه در حال راه‌اندازی است، عنوان کرد: لرستان به لحاظ وجود انواع سنگ تزیینی و ساختمانی، محصولات کشاورزی ، ماهیان سردابی و گردشگری ظرفیت‌های مناسبی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: قطعا شناسایی ظرفیت‌های لرستان نقش مهمی در گسترش ارتباطات اقتصادی دو کشور دارد.

معاون اقتصادی استانداری لرستان با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان گفت: در این نمایشگاه بخشی از توانمندی‌های استان در ۶۵ غرفه و ۱۱۰ متقاضی به معرض نمایش گذاشته شده است.

ابراهیمی افزود: در این نمایشگاه در حوزه کشاورزی ، گردشگری، شرکت‌های دانش بنیان و صنایع دستی ظرفیت‌هایی عرضه می‌شود.

وی بیان کرد: امیدواریم این نمایشگاه منجر به عقد تفاهم نامه‌ها و ارتباطات بیشتر در حوزه اقتصادی شود.

معاون اقتصادی استانداری لرستان با بیان اینکه صادرات لرستان به عراق مناسب نبوده است، گفت: امیدواریم این نمایشگاه منجر به رشد صادرات شده و شاهد فصل نوینی از ارتباطات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باشیم.


تاکید بر کالای با کیفیت/ صادرات شش میلیارد دلاری ایران به اقلیم کردستان

رییس اتحادیه صادرات ‌واردات سلیمانیه گفت: در همه دنیا بازار ماندگار در گرو وجود کالای باکیفیت و استاندارد است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، عطا محمد نوری در مراسم افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان که در محل اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد، ما به دنبال همکاری در زمینه صنایع با ایران هستیم، عنوان کرد: نکته قابل توجه این است که کالای با کیفیت به اقلیم کردستان صادر نشده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته شش میلیارد دلار کالا از ایران به اقلیم کردستان صادر شده است، افزود: این حجم از صادرات نقش ویژه‌ای برای صنایع و واحدهای تولیدی ایران ایفا می‌کند.

رئیس اتحادیه صادرات ‌واردات سلیمانیه گفت: در راستای تحکیم ارتباط تجاری و اقتصادی طرفین ایران و اقلیم عراق باید تلاش بیشتری انجام شود تا تجار عراقی به کشورهای دیگر وابسته نشوند.

محمد نوری خاطر نشان کرد: در همه دنیا بازار ماندگار در گرو وجود کالای باکیفیت و استاندارد است.

گفتنی است در حاشیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی لرستان، رئیس اتحادیه صادرات ‌واردات سلیمانیه لوگوی اتحادیه صادرات و واردات سلیمانیه را به اتاق بازرگانی تقدیم کرد.


 

 

گفتنی است  در پایان این همایش تفاهم نامه همکاری بین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان و اتاق بازرگانی و صنعت اربیل در اقلیم کردستان عراق به امضا رسید.

 

دانلود pdf تفاهم نامه همکاری بین اتاق لرستان و اتاق اربیل

 

 

 

 

 

 

۱۴۰۱/۱۱/۸ ،۱۰:۳۶:۴۳ +۰۰:۰۰۵ بهمن ۱۴۰۱|اخبار, همایشها, ویژه|بدون دیدگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید

ثبت ديدگاه

design by mree
Go to Top