تا حال فکر کردید ایده ای که شما از کسب و کار اینترنتی د ذهنتان دارید چقدر عملی میتواند باشد؟  یا راه های عملی شدنش را ارزیابی کرده اید؟ خیلی از افزاد وقتی ایده ای به ذهنشان میرسد به هیچ چیزی جز پول فکر نمیکنند. ولی در این مقاله یاد میگیرید درآمد حاصل از سود کسب و کار شما دقیقا آخرین موردی است که باید در نظر داشته باشید . پس ارزیابی ایده کسب و کار اینترنتی یکی از مهمترین مراحل قبل از راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی است. ما در این مقاله با استفاده از یک اینفوگرافی سعی کرده ایم در 7 مرحله به شما بررسی ایده مناسب برای کسب و کار اینترنتی را آموزش دهیم. تمامیه زمینه هایی که قبل از شروع هر کسب و کار اینترنتی، باید اطلاعات لازم ( و نه کافی ) را داشته باشید.

 

مواردی که در این مقاله میخواهیم آن ها را کنکاش کنیم شامل…

 

1- آنالیز نوع عملکرد در حوزه برند
2- بررسی رفتار رقبا
3- بررسی تولید محتوا متناسب با حوزه فعالیتی
4- ایجاد هدف و استراتژی برای تولید محتوا
5- آنالیز سایت توسط گوگل
6- نحوه شناخت مخاطبین سایت
7- نرخ بازگشت سرمایه ROI

 

1- آنالیز نوع عملکرد در حوزه برند

اولین کار این است که بررسی کنید ببینید این حوزه ای که قصد فعالیت در آن را دارید چه نوع فعالیتی را میطلبد. استفاده از شبکه های اجتماعی ؟ وبلاگ؟ فروشگاهی؟ بنابراین بایستی یک چک لیستی آماده کنید و تمام سوالات احتمالی که مربوط به حوزه معرفی برند است را بررسی کنید. به طور مثال:

در چه شبکه های اجتماعی فعالیت میکنید؟

از چه نوع محتوایی در این شبکه های اجتماعی استفاده میکنید؟

آیا محتواهای تولید شده شما موفق بوده است؟ به اندازه کافی بازدید داشته است؟

این ها فقط تعداد کمی از صدها سوالی است که شما را در شناسایی حوزه فعالیتی آشنا میکند.

2- بررسی رفتار رقبا

مورد بعدی این است که بررسی کنیم چه شیوه رفتاری انجام دهیم که بهترین نتیجه را در کوتاه ترین زمان دریافت کنیم؟ اولین و بهترین راه، بررسی عملکرد رقباست. مثلا اگر شما در زمینه پوشاک و در حوزه شال و روسری فعالیت میکنید باید بدانید دلیل اینکه رقیب شما بیشتر از شما درآمد دارد چیست؟

آیا منطقه ای که فعالیت میکند، دارای تقاضا بیشتری است؟

آیا اجناس خود را به صورت قسطی میدهد؟

آیا در کنار کسب و کار فعلی خود، وسایل اکسسوری مانند گردنبند، دستبند و.. را نیز به فروش میرساند؟

آیا برای کسب و کار خود، سایت فروشگاهی یا کسب و اینترنتی را راه اندازی کرده است؟

حال که پاسخ این سوالات و متوجه شدید باید بررسی کدام رقیب به حوزه فعهالیتی شما، نزدیکتر است؟ و با کدام رقیبتان رقابت تنگاتنگی دارید؟

تمام این سوالات بسته به نوع کسب و کاری که انجام میدهید متفاوت است و شما باید برای حضور هر چه پررنگتر، مجموعه ای از این سوالات را جمع آوری کنید و هر 2 ماه ( باز هم بسته به نوع تغییراتی که در مجموعه اعمال میکنید) این سوالات را پاسخ دهید.

3- بررسی تولید محتوا متناسب با حوزه فعالیتی

بعد از اینکه شما به طور کامل با مخاطبین و رقبا خودتان آشنا شدید وقت آن رسیده است که بدانید باید چه نوع محتوایی را در سایت یا شبکه اجتماعی خود درج کنید.

محتوا دنیایی است بی انتها که شامل هر چیزی میشود. از محتوا متنی گرفته تا صوت ، ویدیو، عکس، صدا و…

اگر مثال حوزه شال و روسری را مد نظر داشته باشیم. شما باید تعداد خیلی زیادی عکس و ویدیو در سایت خودتان درج کنید. از ویدیوهای انواع بستن شال و روسری تا انواع روسری های ترکمن، سنتی، مدرن، کلاسیک، قواره کوچک یا بزرگ و..

و یا اگر حوزه فعالیتی شما فروش تجهیزات لپتاپ است بایستی محتوایی که در سایت شما درج میشود؛ حاوی مطالب فنی همراه با عکس باشد.

محتوا نقش فروشنده و در سایت شما ایفا میکند و به همین دلیل یکی از الزامات هر سایتی وجود محتوا جذاب و در عین حال کاربردی است.

4- ایجاد هدف و استراتژی برای تولید محتوا

تولید محتوا به تنهایی کافی نیست. شما باید یک هدف و یک استراتژی برای نوشته خود داشته باشید. تولید محتوا بی هدف نه تنها به کسب و کار شما کمک نمیکند بلکه ضرر نیز میرساند. به این دلیل که مخاطب شما اصلا متوجه نمیشود که حوزه کاری شما در چه زمینه ای است و سپس سایت شما و محتویات آن را قبول نمیکند.

استراتژی محتوا یعنی شما اگر در زمینه طلا و جواهر خدمتی را ارائه میدهید بایستی تمامی محتویات شما حول محور شناخت طلا، نقره، تفاوت آنها، چگونگی وزن کردن طلا، محاسبه طلا و… باشد. طبیعتا نوشتن محتوایایی با موضوع تاثیر نفت بر اقتصاد جهانی موضوع جالبی نخواهد بود.

همانطور که در مورد قبلی ذکر شد، محتوا در سایت ها مخصوصا سایت فروشگاهی نقش فروشنده را ایفا میکند. پس همانطور که یک فروشنده بایستی اطلاعات کافی در زمینه محصولی که ارائه میدهد داشته باشد، محتوایی که شما در سایت خودتان قرار مدهید باید یک خط فکری مشخص و بسیار جامع داشته باشد.

ولی یادتان باشد از آن جایی که هدف ما در سایت های فروشگاه فروش است پس از هر محتوایی که درباره یک محصول مینویسیم باید گذینه های ارجاعی خوبی نیز در اختیار آن ها قرار دهیم که کاربر پس از خرید محتوا برای خرید محصول اقدام کند.

به طور مثال:

وقتی خواننده موضوعی درباره طلا سفید میخواند، شما چندین گزینه ارجاعی به دسته بندی طلا سفید قرار دهید. این گزینه علاوه بر اینکه باعث بهبود رتبه سایت شما میشود، باعث بالا رفتن خرید از سایت شما نیز میشود.

 

5- آنالیز سایت توسط گوگل

به لطف گوگل و ابزارهایی که بعضا رایگان و بعضا پولی در اختیار ما قرار داده میتونیم خیلی راحت میزان عملکرد سایت خودمون و بسنجیم.

ابزارهایی که گوگل در اختیار ما قرار داده به اندازه کافی به ما برای بررسی جایگاه سایت و بهبود آن کمک میکند.

ما با استفاده از این ابزارها میتوانیم سایت خود را به گوگل معرفی کنیم و لحظه لحظه عملکرد سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهیم.

6- نحوه شناخت مخاطبین سایت

تا به حال برای شما پیش آمده که برای یک محتوا ساعت ها وقت بگذارید ولی حتی یک مخاطب آن را مشاهده نکند و نظری برای آن قرار ندهد؟

یکی از بهترین راه حل ها برای بررسی میزان رضایت و علاقمندی یک مقاله یا یک سایت، قراردادن متن پرسش و پاسخ است.

این پرسش و پاسخ به انواع مختلفی در سایت مطرح میشه. مثلا بعد از هر مقاله از کاربران بخواهیم نظر، انتقاد و پیشنهاد های خودشون و برای ما کامنت کنند.

یا در صورتی که فایل نظرسنجی داخل سایت و پر کنند به آن ها کد تخفیف ارائه میشود. یا میتوانند به مدت 2 هفته از مطالب سایت به صورت رایگان استفاده کنند.

پس از اینکه شما با نوع علایق و نظرات مخاطبین سایت خود آشنا شدید میتوانید برای پرسونا مخاطب خود برنامه ریزی کنید. و تصمیمات بهتری برای سایت خودتان میتوانید بگیرید.

 

7- نرخ بازگشت سرمایه ROI

برای راه اندازی هر کسب و کار اینترنتی بایستی یک میزان سرمایه اولیه داشته باشیم. اینکه بعد از چه مدت این میزان سرمایه بازگردد خیلی مهم است. طبیعتا کسب و کاری که بعد از یک ماه سرمایه آن بازگردد خیلی سریع به سود دهی میرسد.

پس در نظر داشته باشید اگر حوزه ای که قرار است وارد آن شوید یا وارد آن شده اید، انرژی و وقت زیادی از شما میگیرد و مدت زمان برگشت سرمایه شما طولانی خواهد شد، صبر داشته باشید و برای خودتان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در نظر بگیرید که از کاری که انجام میدهید ناامید نشوید.