به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، حاتم شاکرمی شامگاه دوشنبه در همایش نگرشی نو بر توسعه لرستان بیان کرد: رشد توسعه از توسعه منابع انسانی شروع می شود یعنی اگر به منابع انسانیمان توجه کردیم و در مسیر توسعه قرار گرفت این منابع انسانی عامل توسعه خواهند شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات لرستان مسائل فرهنگی است و همین موضوع باعث شده تا از وجود فرزندان صاحب فکر و توسعه لرستان محروم باشیم.

معاون وزیر کار عنوان کرد: یکی از دلایل توسعه نیافتگی لرستان جدا شدن فرزندان فرهیخته و صاحب فکرش است البته در بحث سرمایه نیز همین مشکل را داریم.

این مسوول اظهار داشت: بر اساس آمارهای ارائه شده ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه مربوط به لرستانی‌ها امروز در بانک‌ها بدون گردش مفیدی بلوکه شده اگر میخواهیم توسعه را در لرستان اعمال کنیم باید زمینه برگشت صاحبان تفکر و توسعه را مهیا کنیم.

معاون وزیر کار بیان کرد: انتظار داریم که چهره شهری خرم‌آباد به عنوان مرکز استان تغییر یابد و تا زمانی که جاذبیت شهر خرم‌آباد قادر نباشد فرزندان خود را حفظ کند قادر نخواهد بود صاحبان سرمایه خارج از لرستان را جذب کند و این یک واقعیت است.

شاکرمی بیان کرد: منتظر سرمایه دولت نباشید، کویرهای کرمان و رفسنجان توسط خود مردم بومی به فرصتی برای مملکت تبدیل شدند و هیچ فردی از بیرون این اقدام را انجام دهد.

این مسوول بیان کرد: ریشه مشکلات لرستان را مسائل فرهنگی می‌دانیم لذا پیشنهاد می شود که این امر توسط مردم و مسوولان قرار گیرد.

معاون وزیر کار ادامه داد: در رابطه با وضعیت لرستان نیز باید گفت که یکی از موانع سرمایه‌گذاری در استان واحدهایی هستند که در لرستان نماد شکست سرمایه‌گذاری‌اند و در وزارت کار آمادگی دادیم تا به استان کمک کنیم تا این واحدها تعیین تکلیف شوند.

شاکرمی در ادامه گفت: دیگر وجود وزیر لر کارساز نیست و امروز قانون و مقررات و محدودیت‌های مالی اجازه نمی دهد که سرمایه‌گذاری دولتی انجام شوند در نتیجه باید نگرشمان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی باشد.

وی اظهار داشت: امروز تنها دولت می‌تواند زیرساخت‌ها را ایجاد کند و از سوی دیگر راه اشتغال از سرمایه‌گذاری و تولید است بپذیریم باید برای صاحبان سرمایه به عنوان خالق ارزش و ثروت فرش قرمز پهن کنیم.

شاکرمی گفت: متاسفانه امروزه بیش از ۲۰۰ سرمایه‌گذار لرستانی خارج از لرستان وجود دارند که اگر یک چهارم آنها برگردند به لرستان مشکل استان برطرف خواهد شد در نتیجه باید شرایط را برای حمایت از آنها و زمینه‌سازی حضورشان در لرستان را مهیا کرد.