به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ؛ حسین سلاح‌ورزی ؛ در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در اتاق بازرگانی برگزار شد،  اظهار کرد: اتاق بازرگانی تشکل قانونی صددرصد بخش خصوصی است که در ایران قدمتی بیش از ۱۳۰ سال دارد.

نایب رییس اول اتاق بازرگانی ایران ؛ با بیان اینکه قانون اتاق در سال ۶۹ و ۷۳ اصلاح شد و بعداً هم قوانین مختلفی مرتبط با بخش خصوصی ازجمله اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، قانون رفع موانع تولید و … آورده شد، ادامه داد: اتاق بازرگانی هرگز در طول حیات خود یک درصد از بودجه دولتی استفاده نکرده است و صرفاً از طریق پرداخت‌های اعضای خود، تأمین مالی می‌کند.

سلاح‌ورزی اضافه کرد: در قانون مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای این نهاد در نظر گرفته شده  که می‌تواند به‌عنوان مشاوره سه قوه و از طرفی مدافع بخش خصوصی در ارتباط با دولت، فعالیت کند.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان با بیان اینکه اقتصاد در قانون اساسی کشور به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: برای بخش تعاون نهادی مشابه اتاق بازرگانی تحت عنوان اتاق تعاون جهت هماهنگی حوزه اصناف و فعالیت‌های خدماتی در سطح خرد وجود دارد.

وی یادآور شد: اعضای اتاق بازرگانی در طول فعالیت خود سعی کرده که از ورود به مسائل سیاسی خودداری کنند و مدافع توسعه کشور و فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشروع باشند.

سلاح‌ورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بر اساس قانون کسی که بخواهد مبادرت به بحث صادرات و واردات کند، حتماً باید دارای کارت بازرگانی باشد و هر شخصی که کسب‌وکاری دارد می‌تواند عضو اتاق شود.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان خاطرنشان کرد: هر چهار سال یک‌بار در اتاق بازرگانی انتخاباتی برگزار می‌شود که ۱۵ نفر در هر اتاق به‌عنوان هیئت نمایندگان انتخاب می‌شوند و از بین آن‌ها پنج  نفر به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسه منتخب شده و فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در حالیکه که اتاق‌های استان‌های هم‌جوار قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارند، قدمت اتاق بازرگانی لرستان به ۲۵ سال می‌رسد و این در حالی است که در این مدت اقدامات خوبی توسط روسا ازجمله دکتر جهانگیری انجام گرفته است.