سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران که در همایش آینده کار و کارآفرینی جوانان در ایران روز گذشته با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سازمان ملی کارآفرینی و کانون ملی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران برگزار شد بابیان این نکته که در حال حاضر 50 تا 60 درصد از مشاغل در معرض خطر و ریسک قرار دارند افزود: آمار مؤسسات بین‌المللی ازجمله صندوق بین‌المللی، بانک جهانی و حتی مؤسسات داخلی نشان می‌دهد در سال­‌های پیش روی اقتصاد ایران نرخ تشکیل سرمایه در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و کسب‌وکارهای سنتی به شکلی است که نمی‌توان انتظار رشد اقتصادی و ایجاد شغل داشت.

او تأکید داشت: موانع و تهدیدهای مختلفی برای حمایت از کسب‌وکارهای جدید وجود دارد و به همان میزان و سرعتی که شاخص نوآوری کشور در حال ارتقا است، در شاخص سهولت کسب‌وکار ترقی معکوس داریم؛ به‌طوری‌که این شاخص هرسال حدود 4 پله تنزل می­‌کند؛ این در حالی است که قرار بود تا بر اساس سند چشم‌انداز و همچنین برنامه ششم توسعه در منطقه ازنظر سهولت کسب‌وکار رتبه اول را داشته باشیم.

رئیس سازمان ملی کارآفرینی خاطرنشان کرد: اگر دولت و حاکمیت فقط ماده 2 و 3 قانون بهبود محیط کسب‌وکار را به‌عنوان قانونی که حداقل خواسته‌های بخش خصوصی را در بردارد؛ رعایت کند شاید بخشی از مشکلات این حوزه حل شود. این مواد قانونی تصریح می­‌کند که در تدوین دستورالعمل مربوط به حوزه کارآفرینی نظر فعالان این حوزه باید کسب شود.

نایب‌رئیس اتاق ایران در ادامه با تأکید بر این موضوع که ضعف اطلاعات و آمار یکی از مهم‌ترین مشکلات فضای کسب‌وکار است، گفت: اتاق ایران با توجه نقش خود در اقتصاد، وظیفه خود می‌دانسته تا هر جا کمبودی در حوزه آماری وجود دارد این کمبود را جبران کند. در همین راستا مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران تأسیس‌شده است.

سلاح‌ورزی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در کنار تشکل‌ها، استارتاپ‌ها و جوانان است. همان‌طور که از یک سال گذشته با برگزاری جلسات مختلف به‌ویژه با نمایندگان مجلس تلاش کرده تا قوانین دست و پاگیر پیش روی آن‌ها را شناسایی و کم کند.

 

گفتنی است ؛ در پایان این همایش به منظور همکاری، تعامل، هم افزایی در زمینه آموزش مهارت و تامین مشارکت کار آفرینان در تدوین و احرای سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه کارآفرینی، نوآوری، فناوری و تحقق اهداف مقرر در قوانین و برنامه‌های توسعه کشور در این عرصه، تفاهم‌نامه‌ای میان سلیمان پاک‌سرشت رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و حسین سلاح‌ورزی رئیس سازمان ملی کارآفرینی به امضا رسید.