نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: با احتساب خسارت‌های ناشی از سیل و مشکلات اقتصادی نگرانی ما از این است که در نیمه دوم سال سونامی بیکاری استان لرستان و مناطق دیگر را تهدید کند.
ابراز نگرانی از سونامی بیکاری در نیمه دوم سال
حسین سلاحورزی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به اینکه به‌صورت تاریخی همواره سهم لرستان در شاخص‌های اقتصاد کلان تناسبی با منابع سهم سرزمین و جمعیت نداشته است، اظهار کرد: همیشه درآمد سرانه لرستان نصف نرم کشور بوده و سهم تولید ناخالص نیز وضعیتی مشابه داشته است، از سوی دیگر نرخ تشکیل سرمایه کمتر از میانگین کشور بوده و این شرایط سبب بیکاری انباشته شده است.

وی افزود: پیش‌بینی ما این است با توجه به معضلات اقتصادی کشور از جمله تحریم سال 98 حجم اقتصاد کوچک‌تر و صادرات 22 درصد کاهش پیدا خواهد کرد که به‌تبع نرخ بیکاری افزایش و از سوی دیگر نرخ تشکیل سرمایه نیز منفی به نظر می‌رسد.

رییس اتاق بازرگانی لرستان خاطرنشان کرد: با این شرایط به نظر می‌رسد شکاف عدم توسعه‌یافتگی لرستان و عدم توسعه‌یافتگی صنعتی لرستان سال 98 در حال عادی بیشتر می‌شود که با احتساب سیل و عدد و ارقام به‌خصوص در حوزه کسب‌وکارها و صنعت، نگرانی ما حفظ وضع و اشتغال موجود است و تهدید سونامی بیکاری در نیمه دوم سال است.

سلاحورزی گفت: اینکه در شرایط فعلی اطراف یک زمین چاردیواری احداث و اصرار به سرمایه‌گذاری کنیم خواسته منطقی نیست، زیرا ما با حفظ تولید موجود مشکل‌داریم و باید روی این تمرکز کنیم.

وی تصریح کرد: من معتقدم در شرایط فعلی اینکه سراغ بانک‌ها برویم و پولی توزیع کنند جوابگو نیست ،بلکه باید برخی از راهکارها در ستاد تسهیل ملی و شورای اقتصادی سران سه قوه مطرح شود تا در مجموع نتایجی کسب شود که علاوه بر رفع مسائل و مشکلات اشتغال و تولید دوام همچنین در آینده امکان سرمایه‌گذاری داشته باشیم.