حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق ایران در دیدار وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با سخنان خود نکاتی درباره برنامه پیشنهادی فاطمی امین بیان کرد. او گفت: اگرچه به نظر می‌رسد برنامه مدون و خوبی برای اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته‌اید اما به نظر من مهمترین تهدیدی که متوجه این برنامه است مقاومت‌ها و یا عدم همراهی‌های بین بخشی است. مادامی که همراهی سایر دستگاه‌ها به خصوص سازمان برنامه و بانک مرکزی وجود نداشته باشد، به نظر می‌رسد اجرای این برنامه کار بسیار سختی باشد.

او ادامه داد: شما در برنامه خود تاکید زیادی بر موضوع افزایش توان تولید داشته‌اید و به نظر می‌رسد هم فضای کسب و کار و هم موضوع مجوزها به خصوص در خود وزارت صنعت با چالش‌های جدی مواجه هستند. همین‌طور در بحث تامین مالی به خصوص در بخش‌هایی از برنامه خود که بر بنگاه‌های توسعه‌گر اشاره کردید به نظر می‌رسد لازم است برنامه جدی وجود داشته باشد تا این سرمایه از بورس تامین شود. نکته دیگر هم به موضوع زنجیره ارزش و راه‌اندازی این زنجیره باز می‌گردد که بتوان از ظرفیت آن استفاده کرد.

سلاح‌ورزی تاکید کرد: در زمینه صادرات در سال 98 و 99 با مشکلی روبرو بودیم که وزارت صنعت و سازمان توسعه و تجارت به پیاده نظام بانک مرکزی تبدیل شدند. یعنی سیاست‌گذار ارزی عملا تسلط پیدا کرده و نقش سیاست‌گذاری تجاری را از بین برده بود و این تا حد زیادی به اعتماد صادرکنندگان خدشه وارد کرد. در شرایطی که همه مطالعات نشان می‌دهد با افزایش قیمت ارز بایستی صادرات افزایش پیدا کند اما دیدیم که این اتفاق نیفتاد.

او گفت: نکته آخر هم درباره تعامل میان وزارت صنعت و اتاق ایران است. حضور 20 نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق است. قانون‌گذار از این جهت این موضوع را لحاظ کرده که افرادی آشنا به محیط کسب و کار وارد شوند و از نزدیک مشکلات این فضا را ببینند و رابطه سیستمی وجود داشته باشد. پیشنهاد ما این است که بخش عمده‌ای از این توان را به سمت دستگاه‌های مرتبط با فضای کسب و کار مانند تامین اجتماعی و وزارت کار ببرید و در حوزه تعیین نماینده وزارت در اتاق هم کسانی را معرفی کنید که بخشی از این مشکلات را پیشاپیش بتوانند حل کنند.