#یادداشت_اختصاصی

 

علی صالح‌نیا کارآفرین و تولیدکننده لرستانی؛ مدیرعامل شرکت داروسازی خرمان :

 

مطالعات زیادی در راستای کاهش معضل بیکاری تاکنون انجام شده که اکنون یکی از چالش‌های کنونی را باید مسائل فرهنگی دانست.

متأسفانه در رسانه‌ها، محیط‌های تبلیغاتی و حوزه‌های فرهنگی نگاه مناسبی نسبت به کارآفرینان و فعالان اقتصادی وجود ندارد و از جایگاه واقعی به این افراد و اهمیت حضور آن‌ها در جهت توسعه همه‌جانبه ایجاد اشتغال نگاه نمی‌شود.

در نتیجه در ابتدا باید تعریف مشخص و واقعی از حوزه کارآفرینی و پخش خصوصی در اجتماع ایجاد شود تا افراد مختلف با اهمیت حضور آن فعالان اقتصادی به خوبی آشنا شوند.

امروزه لرستان با موضوع بسیار بزرگی به نام بیکاری است و تاکنون با وجود اقدامات انجام شده نتوانسته‌ایم آنگونه که باید و شاید در جهت بهبود وضعیت کنونی گام برداریم.

به همین دلیل و با توجه به مشکلات مختلف دولت و نبود بودجه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری تنها راهکار اساسی برای ایجاد اشتغال و کاهش معضل بیکاری تکیه زدن بر توان فعالان اقتصادی و کارآفرینان است.

کارآفرینان به عنوان افراد ویژه و تأثیرگذاری هستند چرا که این افراد تمام سرمایه خود را وارد بخش تولید و اشتغال کرده و با وجود تمامی ناملایمات به فعالیت خود ادامه می‌دهند این در حالی است که اگر سرمایه خود را در سایر حوزه‌ها به کار می‌گرفتند سود بیشتری عایدشان می‌شد.

اکنون باید بپذیریم با یک جنگ تمام‌عیار در حوزه اشتغال و اقتصاد مواجه هستیم و فشارهای زیادی از بیرون و داخل کشور به فعالان اقتصادی وارد می‌شو، در نتیجه باید کارآفرینان را به عنوان سرداران این جنگ بدانیم.

اگر خواهان اشتغال در استان هستیم مدیریت ارشد استان باید از ظرفیت ویژه کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی به خوبی استفاده کند و به جای اینکه مدیران دولتی در بهبود وضعیت تولید و اشتغال صاحب‌نظر باشند از نظرات و راهکارهای فعالان بخش خصوصی استفاده شود.

یکی از راهکارهای اساسی برای ایجاد اشتغال حمایت از واحدهای تولیدی برای افزایش ظرفیت و اجرای طرح توسعه آن‌هاست که در این راستا مدیریت ارشد استان و صاحب‌نظران باید از تمام ظرفیت خود از این افراد حمایت کنند و موانع پیشروی آن‌ها را بردارند.

حمایت از جامعه کارآفرینی به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین راهکارها برای توسعه استان به شمار می‌رود اکنون مشاهده می‌شود موانعی پیش روی این قشر وجود داشته و همواره شاهد محکوم شدن آن‌ها در موارد مختلف هستیم این در حالی است که مطمئناً اگر یک کارآفرین بتواند به فعالیت خود با کمترین مشکل ادامه دهد سود اصلی آن به جامعه کارگری باز می‌گردد.

به همین دلیل انتظار می‌رود مسئولان از کارآفرینان و کارفرمایان حمایت قانونی را انجام داده تا شاهد حفظ اشتغال موجود و توسعه فعالیت‌های آن‌ها باشیم.

یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی کارآفرینان لرستان در جهت ایجاد اشتغال و گسترده در بدنه کارشناسی ادارات و دستگاه‌های دولتی به نحوی که کارشناسان اغلب دستگاه‌های دولتی از پتانسیل و توان کارشناسی و تخصص لازم در جهت حمایت و ارائه مشاوره به بخش خصوصی برخوردار نیستند و همواره به عنوان یکی از موانع توسعه به شمار می‌روند.

از سوی دیگر باید سازمان‌های مربوطه شرایط را برای توانمندسازی نیروی جویای کار و جامعه کارگری مهیا کنند در این راستا انجام فعالیت‌های فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ کار یکی از مهم‌ترین راهکارها به شمار می‌رود چرا که در این راستا چالش‌های مهمی در استان وجود دارد که باعث دلسردی کارآفرینان می‌شود.

اکنون مشاهده پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی توسط دولت به متقاضیان هستیم این درحالی است که باید پرسید آیا این افراد از توان و تخصص لازم برخوردار هستند و می‌توانند محصول تولیدی خود را به فروش برسانند؟

متأسفانه ضعف بازاریابی و فروش به یکی از چالش‌های اساسی بخش تولید تبدیل شده، به همین دلیل در صورتی که بنگاه‌های بازرگانی در کنار واحدهای تولیدی نباشد مطمئناً برای فروش با مشکل مواجه می‌شوند.

مطمئناً در صورتی که مسئولان دولتی فکری به حال فروش محصولات بنگاه‌های خرد و طرح‌های خوداشتغالی نکنند در میان مدت شاهد بروز مشکلات زیادی برای آن‌ها خواهیم بود و نه تنها شغلی ایجاد نشده بلکه این افرا مقروض‌تر خواهند شد.

نبود ثبات اقتصادی به یکی از اساسی‌ترین چالش‌های فعالان بخش خصوصی تبدیل شده به بیان دیگر اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که دولت از زیر تمامی مسئولیت‌های اجتماعی خود به غیر از امنیت شانه خالی کرده است.

چگونه می‌توان انتظار داشت با نرخ سود تسهیلات کنونی، اخذ چند برابری مالیات بر ارزش‌افزوده و سایر موارد شاهد توسعه و پویایی بخش تولید باشیم در نتیجه باید دولت نگاه خود را به حوزه تولید تغییر داده و برنامه‌هایش متناسب با شرایط بحرانی کنونی باشند.

در پایان باید گفت اگر خواهان موفقیت و ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری در لرستان هستیم باید بخش خصوصی و جامعه کارآفرینی در درجه اول اهمیت برای دولت و مسئولان قرار گیرد.