به گزارش روابط عمومی اتاق لرستان ؛ محمد خاکی در جلسه هماهنگی برگزاری همایش تجلیل از صادرکنندگان برگریده استان که در اتاق لرستان برگزار شد با اشاره به اینکه فرایند انتخاب و برگزاری روز ملی صادرات ‌به صورت رسمی به اتاق بازرگانی واگذار شده است، اظهار کرد: اطلاع رسانی در این خصوص در استان انجام شده تا صادرکنندگان در سامانه مربوطه ثبت نام کنند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی لرستان ادامه داد: چندین جلسه کمیته کارشناسی و کارگروه اصلی در این خصوص در اتاق استان انجام شده است.

خاکی یادآور شد: شیوه انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان در سالجاری متفاوت تر از هر سال است و شاخص های ارزیابی واحدها توسط دبیرخانه ستاد ملی انتخاب صادرکنندگان نمونه و برتر کشوری تهیه و در اختیار استانها قرار گرفته است.

عضو هیات رییسه اتاق لرستان افزود: در مجموع هفت صادرکننده نمونه از لرستان انتخاب شدند و از آنان تجلیل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: اوایل اسفندماه مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه برگزار خواهد شد.

خاکی یادآور شد: با توجه به شرایط کرونایی و محدودیت هایی که هر روز برای صادرکنندگان چون تعهدات ارزی مقرر می شود، کار صادرات بسیار سخت است و جا دارد به صورت ویژه از صادرکنندگان لرستانی که با علاقه کار می کنند تشکر کنیم.

آتوسا چگنی مسئول دبیرخانه انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان در ادامه گفت: در چند مرحله به صادرکنندگان استان اطلاع رسانی کردیم و استقبال واحدهای صادرکننده خوب بود.

چگنی یادآور شد: شاخص هایی که در برای انتخاب صادرکنندگان نمونه مورد بررسی قرار می گرفت شامل ارزش صادرات طی سال های 95 تا 98، تنوع بازار هدف، شرکت در نمایشگاه ها، حضور در هیٱت های تجاری، داشتن استانداردهای کیفی و…. بود و در نهایت در چهار گروه این صادرکنندگان را معرفی کردیم.

وی تصریح کرد: در حوزه های معدن، کشاورزی و صنعت این واحدها گروه بندی شدند.

چگنی خاطر نشان کرد: از شرکت هایی که مدارک لازم را ارسال کردند تعدادی واحد به دلیل عدم رفع تعهدات ارزی نتوانستند وارد رقابت با سایر واحدها شوند.

در ادامه عبدالکریم بیاتی، مدیر کل کمرگ لرستان گفت: چه در استان و چه بیرون همیشه آمار صادرات ما با آمار صمت تفاوت دارد ولی خیلی از صادرکنندگان همراه کمرگ نیستند و علاقه ای به همکاری با ما ندارند.

وی ادامه داد: کمرگ استان همواره درصدد بوده است که خدمت گزار واحدهای تولیدی باشد و تا حد توان آمادگی خدمت به آنان را دارد.

در ادامه احسان دارایی، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی لرستان گفت: بحث تعهدات ارزی و بخش نامه های خلق الساعه باعث شد که صادرات در سال‌جاری به مشکلات عدیده ای روبه رو شوند.

وی ادامه داد: بخش نامه های غیر کارشناسی شرایطی به وجود آورده اند که تولید سخت است و باید نسبت به حذف آنها اقدام کرد.

دارایی یادآور شد: کارگروه توسعه صادرات لرستان تاکنون تنها چند جلسه داشته و متاسفانه در استان بیخیال صادرات شده اند و امیدواریم مدیران ارشد استان تحولی د این راستا داشته باشند.