به گزارش روابط عمومی اتاق ؛ عبدالکریم بیاتی در اولین جلسه ستاد برگزاری مراسم روز صادرات که در اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: اگر واحدهایی که سال های گذشته در حوزه صادرات در استان فعال بودند، به صادرات ادامه دهند، مشکلی درحوزه صادارت نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: اگر امکان دارد باید اهرمی برای تشویق صادرکنندگان در لرستان تعبیه کرد تا جایگاه لرستان در این زمینه ارتقا یابد.

بیاتی افزود: تلاش ما این است که صادرکنندگان کمک کنیم تا صادرات برای آنها تسهیل شود اما در این میان صادرکنندگان نسبت به ما کم لطفی می کنند.

مدیر کل گمرک لرستان یادآور شد: در بسیاری از موارد تمام خدمات واحدهای تولیدی را ما انجام می دهیم اما تولید کننده صادراتش را در استان هایی چون هرمزگان انجام می دهد و وقتی اظهارنامه آنها را مشاهده می کنیم کوچکترین فعالیت صادراتی در لرستان نداشته اند.

وی یادآور شد: این چنین اقداماتی کم لطفی در حق لرستان است. ما شرایط را برای تولید برخی تولیدکنندگان فراهم کردیم و درست نیست افتخارآفرینی این تولیدکنندگان برای استان های دیگر باشد.

بیاتی گفت: ما تمام تلاش خود را برای صادرات در استان بکار می بریم و به عنوان مثال در برخی موارد ساعت پنج صبح محصولات پگاه را پلمپ و بسته بندی کرده ایم و هر زمانی صادرکنندگان تماس گرفته اند برای آنها چیزی به عنوان زمان اداری در نظر نگرفته ایم.

بیاتی بیان کرد: سال گذشته اگر صادرکنندگان لرستان با استان همکاری می کردند آمار ما تا شش برابر بیشتر می شد اما متاسفانه برخی واحدهای صادرکننده همکاری لازم را با ما ندارند.

مدیر کل گمرک لرستان گفت: ما اهرم هایی داریم که جلوی صادرات محصولات تولید لرستان را در استان های دیگر بگیریم اما ممکن است اگر چنین کاری کنیم به اسم عدم همکاریمان تمام شود.

وی افزود: آمار واحدهای تولیدی که از کمرگ لرستان فعالیت دارند، ماهیانه به استانداری و صمت ارسال می شود و پیشنهاد می شود و با توجه به کم شدن آمار صادرات در تمام کشور به علت شرایط پیش آمده، اولویت ایزارهای تشویقی صادراتی را به واحدهایی که صادراتشان را در استان انجام می دهند، قرار دهیم.

بیاتی افزود: آمار صادرات لرستان به شدت افت کرده و نیاز است تدابیری برای افزایش آنها اتخاذ کرد.