معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: گمرک این استان طی پنج سال گذشته نقش کمرنگی در ترخیص و صادرات کالا داشته است.

  اسد عبداللهی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه لرستان  که در اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد افزود: خدماتی که به صنعت می دهیم محدود است و نقش گمرک در صادرات و ترخیص کالا از سه به حدود ۱۸ درصد رسیده که باید بهبود یابد.

وی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی و تاکید بر جبران این مهم از طریق صادرات غیرنفتی ادامه داد: به طور متوسط ارزش مالی و وزنی صادرات استان در پنج سال گذشته حدود ۳۵ درصد افزایش یافته که سهم صنعت از این رقم حدود ۶۰ و کشاورزی ۱۲ درصد است.

وی تاکید کرد: با توجه به توانمندی های کشاورزی استان و تولید میلیون ها تن محصول، کشاورزی باید نقش بیشتری در سبد صارداتی لرستان ایفا کند تا ارزش افزوده این بخش، نصیب مردم شود.

عبداللهی با بیان اینکه مسایل اقتصادی و حمایت از تولید اولویت نخست استان است ادامه داد: فولاد ازنا با سه تا چهار هزار میلیارد تومان سرمایه،  از طرح های مهم در حال پیگیری و مسایل حقوقی  قضایی آن در دست انجام است.

در این مراسم از ۱۸ صادرکننده نمونه لرستان تجلیل شد.

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با توجه به اینکه صادرات استان از مبادی مختلفی انجام می شود آمار نهایی این بخش در سالجاری تاکنون جمع بندی نشده اما هشت ماهه امسال ۲۲ قلم کالا از لرستان به ۲۰ کشور صادر شده است.

به طور متوسط صادرات لرستان از حدود ۹۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۳۵۰ میلیون دلار طی سال گذشته رسیده است.