محمود رضا شاکرمی؛ رئیس پارک علم و فناوری لرستان  :

 

با مطالعه سیرِ پیشرفت و توسعه جوامع انسانی، نقش نخبگان جامعه، بسیار ملموس و برجسته می‌شود و اساسا نقطه عطف تحول در هر جامعه‌ای ابتدا به ساکن با حرکت و نقش آفرینی نخبگان آن کلید می‌خورد.

تحقق امر خطیر رونق تولید در کشور، نیازمند تامین اقتضائات خاص به خود است که در فقدان آن، دستیابی به این هدف ناممکن خواهد بود.

در این بین نقش نخبگان در تامین تمامی الزامات تحقق شعار سال، بسیار برجسته و تعیین کننده به نظر می‌رسد و به واقع هر عنصری که در نهایت به رونق تولید منتهی می‌شود، با نقش آفرینی نخبگان در آن از باروری و بنیه هر چه بیشتری برخوردار خواهد شد.

ارتقا توان تولیدی در بخش های مختلف، قطعاً یکی از ارکان توسعه پایدار و استقلال کشور است که می توان آن را از طریق بکارگیری توان نخبگانی محقق کرد.

اساسا گره گشایی از مشکلات و نارسایی‌های کشور در عرصه‌های گوناگون از جمله حوزه‌های اقتصادی بدون در نظر گرفتن نقش نخبگان مُیَسَر نخواهد شد.

نخبگان با تصمیم گیری‌های اصولی، منطقی و هوشمندانه در مقاطع حساس کشور در حوزه‌های گوناگون، جامعه را از گردنه‌ها و پیچ‌های تند به سلامت و پیروزی عبور می‌دهند و اساسا تاکید به اهمیت مشورت با نخبگان از این حیث قابل بررسی است که نگاه ژرف و عمیق آن‌ها به مسائل باعث می‌شود تا با صرف کم‌ترین انرژی و حداقل هزینه، مشکلات و نارسایی‌های کشور مرتفع شود.

نخبگان جامعه، الگو‌هایی ویژه و خاص برای کشور و جامعه به شمار می‌روند

یروی بدنه و بخش قابل توجهی از جامعه، از نخبگان و الگو گرفتن از آن‌ها، در زمره خصوصیات بارز عوام جامعه از نخبگان و خواص کشور است که در برخی عرصه ها، تاثیرات و بازخورد‌های اجتماعی و فرهنگی آن بسیار برجسته و قابل توجه به نظر می‌رسد.

بدون تردید، یکی از پیش نیاز‌های اساسی رونق تولید را باید در حمایت از کالای ایرانی جستجو کرد، عرصه و مقوله‌ای که نخبگان قادر هستند با ترویج و نهادینه سازی این فرهنگ در میان عامه مردم، آثار و دستاورد‌های اقتصادی مهمی را برای کشور به ارمغان آورند.

وقتی فلان نخبه ورزشی یا هنری به استفاده از فلان کالا یا محصول ایرانی تاکید می‌ورزد طرفداران و حامیان این طیف از نخبگان این رویکرد آن‌ها را برای خود حجتی غیر قابل شُبهه می‌پندارند و همین رویکرد باعث می‌شود طیفی وسیع از اقشار و گروه‌های اجتماعی در همین مسیر گام بردارند که این اثرگذاری غیر مستقیمی است که نخبگان با نقش آفرینی در آن، تحقق شعار سال را تسهیل می‌ کنند.

در نقطه مقابل رفتار نسنجیده نخبگان در استفاده از فلان کالا یا محصول خارجی که نمونه و مشابه داخلی آن وجود دارد، باعث می‌شود فرهنگ استفاده از کالای غیر بومی تقویت شود و این ویژگی‌ها بیانگر مسئولیت سنگین نخبگان در این مقطع و بُرهِه حساس تاریخی در کشور است.

دانشگاهیان در تمامی زمینه‌ها برنامه‌های خاص خود را دارند، اما همیشه با محدودیت‌هایی نیز روبرو هستند که دولت در این راستا باید برای کاهش این محدودیت‌ها تلاش کند.

نقش نخبگان هر جامعه در افتخار و استقلال آن کشور نقشی بارز است، به طوری که یک نخبه می تواند خود به تنهایی جمعیتی را به دنبال خویش بکشاند و اگر فردی خواستار موفقیت محیط اطرافش باشد، آن جمع را در راه توسعه راهنمایی می کند و اگر عکس آن باشد، می تواند با جریان سازی و پیش داوری با جاذبه‌ی گرچه محدود‌ خود،‌ آن ها را برای به انزوا کشیدن راهنمایی کند.پس نقش نخبگان چه در حالت مثبت و چه غیر از آن مهم و قابل توجه است و نباید آن را نادیده گرفت.

حضور جوانان در عرصه های مختلف، قطعاَ بسیار پیش برنده است اما مهم تر از حضور اجرایی جوانان، تآثیرگذاری فکری و گفتمان سازی ایشان است چرا که این کار، مسئولان و مدیران را هم به همان جهت مورد نظر جوانان، سوق خواهد داد و پدیده ای بنام گردش نخبگان نیز به وقوع می پیوندد. جوانان باید با فکر کردن، نوشتن و انعکاس ایده های خود بدون هراس از نگاه های کور غیرآکادمیک فضایی مبتنی بر آینده پژوهی به وجود آوردند و مسئولین کنونی بر مسند قدرت باید بدانند که تا ده سال آتی و شاید کمتر، این نسل سوم و چهارمی ها هستند که می خواهند کشور را اداره کنند و اگر میدانی به آنها داده نشود، عملاً و ناخودآگاه با صحنه قدرت قهر می کنند که این موضوع خوشایند نبوده و حتی تبدیل فرصت به تهدید است.

پس این نکته را باید متذکر شد که اکنون بهترین زمان برای نیروسازی و پرورش نخبگان است و اگر آگاهان حاکم بر جامعه به این موضوع توجه نکنند و مجالی برای حضور ایشان در صحنه فراهم نسازند، از این بی توجهی در آینده جامعه و کشور را متضرر می کنند.

همان طور که حرکت علمی سال های اخیر و تبدیل تولید علم به یک ثروت، نتیجه شکل گیری گفتمان علمی در بیش از یک دهه گذشته است اکنون نیز جوانان و سرآمدان باید همانند همان شکل گیری فضاهای گفتمانی علمی به اهمیت و ارتقای نقش خودشان در راهبرد و ارزش ها بپردازند و این خود باوری را به عنوان گرداننده‌ی این کشور در خود تقویت کنند.

البته در عرصه فرهنگ نیز اهمیت کار فرهنگی بر روی نخبگان با توجه به تآثیرگذاری و الگوسازی آنها در جامعه بسیار مهم و قابل توجه است که می بایست به صورت جدی تری برای آن مدل های ظریفی را از جنس خودشان در نظر گرفت.

ضرورت توجه هم زمان نخبگان به کلان نگری و درک درست شرایط کشور می تواند راهگشای خیلی از مشکلات در جامعه باشد. اگرچه که نباید از نقش اصحاب رسانه به خصوص رسانه ملی در این فرهنگ سازی به سادگی عبور کرد که ضعف عملکرد رسانه ملی در این باره خود ده ها یادداشت و مقاله می طلبد.

نخبگان به عنوان کسانی که توان اثرگذاری روی محیط جامعه را دارند، می توانند عامل تغییر در جامعه باشند و در ترویج و فرهنگ سازی تولید و  اقتصاد مقاومتی نقش آفرینی نمایند. در این زمینه ضروری است نخبگان صاحب نظر و عمل در رونق تولید، حضوری فعال در بدنه عمومی جامعه برای تشریح اهمیت مقاومتی شدن اقتصاد داشته باشند تا حرکت و حمایتی عمومی برای مطالبه تحقق اقتصاد مقاومتی از مسئولین فراهم شود.

 

#پرونده_ویژه

#بررسی_رونق_تولید_لرستان