رضا درویشی/ کارآفرین :

 

شرکت آدریان کاوش دانش به شماره ثبت 1495 ( سهامی خاص ) به مدیریت عاملی مهندس محمد رضا درویشی در سال 1394 تاسیس شد .

اهداف و نیت تاسیس این شرکت پوشش دادن بخشی از ضعف وکمبود دانش فنی در مورد طراحی  تجهیزات و خطوط  رنگ آمیزی استاندارد قطعات فلزی و پلیمری مربوط به خودرو و لوازم خانگی است.که در انحصار چند شرکت اروپایی بوده است.

لذا با این نیت اقدام به کسب دانش فنی و بومی سازی آن نمودیم. در این راستا پس از  گذراندن دوره های تخصصی در شرکت هایی همچون PPG ایلات متحده آمریکا و BAIC در کشور چین به  طراحی و ساخت خط تولید شرکت دیار خودرو گلپایگان که مورد تحریم شرکت wurster آلمان قرار گرفته بود نمودیم. با توجه به تمام سختی ها و ناباوریهای داخلی طراحی و ساخت تمام شد و جهت راه اندازی و تایید آن شرکت مذکور از متخصص های شخصی اروپا از جمله آقای ارایسن از شرکت فیات ایتالیا دعوت کرد. لذا پس از تایید نهایی توسط ایشان همگی به این باور رسیدند که این دانش که تاکنون تحت انحصار شرکتهای آلمانی بوده هم اکنون در دست جوانان ایرانیست. لذا امسال با توجه به اهمیت موضوع شرکتهای دانش بنیان در عرصه اقتصاد پویا و غیر نفتی بر آن شدیم تا با اسقرار در جهاد دانشگاهی لرستان و راه اندازی خط تولید تجهیزات تخصصی در الیگودرز این مهم را به انجام رسانیم.

بدهی است اقتصادهای قدرتمند غربی راهی جز تکیه بر دانش فنی را نپیموده اند. دانشی که فراتر از به دست آوردن تنها تجربه بدون تحقیق و پژوهش باشد. داشتن بهترین سیستم رنگ آمیزی دنیا به یک شبه و تنها با تجربه استادکاران تجربی در آلمان اتفاق افتاده بلکه تلفیقیست از پژوهشهای بنیادی و کاربردی در راستای رفع مشکلات و نیاز بازار که اساس تشکیل شرکت های دانش بنیان میباشد.فراتراز گفته های فوق اظهار نظر اساتید اقتصاد حاکی از آنست تنها راه برون رفت از اقتصاد راکت و اقتصاد نفتی تکیه بر شرکت ها و اقتصاد دانش بنیان است. بدیهیست که راه این نوع اقتصاد در کشور شروع شده که راهی بسیار دشوار هم هست و صد البته که نیاز است دولت با جدیت تمام نسبت به حمایت از این شرکت ها اقدام لازم را انجام بدهد.

در حال حاضر نوع حمایت و روش آن برای به رسیدن اهداف نهایی کفایت لازم را ندارد. لذا بدهیست که با توجه به نو پا بودن این اقتصاد در کشور طبیعیست که قوانین حمایتی پخته و کامل نیست. اما برآورد صادرات 9000 میلیاردی سال 97 از این شرکت ها زنگ بیدار باشی برای مسئولین است.