به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان، محمد خاکی  نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی لرستان ؛ در نشست هم‌اندیشی کارآفرینان و فعالان اقتصادی استان با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد : همه استان های منطقه زاگرس با مشکلات مشابهی مواجه اند و منطقه اقتصادی شدن آنها می تواند به ویژه در بحث گردشگری کمک خوبی به توسعه این استان ها کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه 11 میلیارد متر مکعب آب در لرستان داریم در حالیکه از لحاظ کشاورزی 26 درصد زمین های ما آبی هستند، بیان کرد: 74 درصد زمین های کشاورزی لرستان دیم است در حالیکه میانگین زمین های آبی کشوری 44 درصد است و با اینکه استان ما سرشار از منابع آبی است، خودمان حق استفاده از آن را به واسطه اینکه پایین دست استان ما سدهایی است که ممکن است با مشکل مواجه شوند،نداریم.
خاکی با اشاره به شاخص های ملی فضای کسب و کار یادآور شد: این شاخص در سطح ملی سال 96 با میانگین 5.87 و برای لرستان با میانگین 6.9 بوده است. هر چه عدد به سمت 10 سوق پیدا کند وضعیت بد را نشان می دهد.
وی بیان کرد: سال 97 این شاخص درسطح ملی 6.33 و برای استان 6.53 بوده و در سال گذشته در سطح ملی 6.08 و در لرستان 6.13 بوده است.

خاکی با بیان اینکه پاییز 99 میانگین کل کشور دراین شاخص 5.93 و در استان لرستان 5.86 بوده، افزود:
روند ما متاسفانه کلا نزولی بوده و در سال 99 ‌شاخص ها بهبود پیدا کرده و مشخصا در ارتباط با بحث کرونا این شاخص را بررسی کردیم به طوریکه در پاییز 99 شاخص کشوری 6.49 و شاخص استانی 7.34 بوده که متاسفانه این روند نزولی همچنان ادامه دارد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی لرستان در ارتباط با شاخص های اقتصادی چون نرخ بیکاری افزود: در این شاخص میانگین کشوری 9.4 و لرستان 13.1 درصد است. میانگین کل کشور در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی 41.4 است و لرستان 40.8 است.

این فعال اقتصادی گفت: تورم سالیانه منتهی به بهمن 99 در کل کشور 34.2 و در لرستان 35.2 است.

وی افزود: تحلیل وضعیت اقتصادی استان علی رغم برخورداری از مواهب طبیعی و خدادادی و با توجه به اینکه لرستان 2.2 جمعیت کشور را دارد، اما متاسفانه همواره جزو استان های کمتر برخوردار بوده ایم و از طرفی نرخ تورم بسیار بالا بوده و چالشی که ما با آن مواجه ایم، نرخ تورم بالاست و روند صعودی داشته و همواره از میانگین کشوری بالاتر بوده است و از سال 97 جهشی داشتیم و این فاصله بیشتر شده است و در سه ماهه پاییز امسال تقریبا برابر میانگین کشوری شده ایم.

ایشان با تاکید بر این‌که نرخ بیکاری در لرستان بسیار بالاست، یادآور شد: از منظر تجارت خارجی کل صادرات استان بین 300 تا 350 میلیون دلار است و بیش از 90 درصد آن توسط بخش صنعت شکل گرفته و 70 درصد آن به تنهایی توسط پتروشیمی لرستان صادر شده است.
وی گفت: علی رغم حجم کم تجارت خارجی که داشته ایم اما از لحاظ توسعه بازارهای خارجی وضع خوبی داشتیم و به 35 کشور دنیا صادرات داریم و این نشان می دهد اگر زیرساخت ها برای حوزه صادرات مناسب شده و مشوق هادر اختیار استان قرار دهند می توانیم در سال های آینده این رقم را به چند برابر برسانیم.

خاکی با اشاره به چالش های لرستان گفت: درآمد سرانه در این استان پایین‌تر از نرخ کشوری است و متاسفانه نصف درآمد کشوری است.

وی نرخ بالای بیکاری، عدم برخورداری از صنایع مادر، نرخ تورم بالا، فساد اداری، عدم وجود بستر مناسب جهت سرمایه گذاری، عدم اتصال کانال های توزیع به حمل و نقل ریلی، سطح پایین آموزش های مهارتی، عدم ایجاد و تقویت بخش خصوصی در زمینه های مختلف، نرخ بالای مهاجرت، عقب افتادگی تاریخی و.. را از مهمترین مشکلات استان لرستان دانست.
این فعال اقتصادی افزود: تخصیص آب برای لرستان بسیار حیاتی است و دو دوره است که نمایندگان ما این موضوع را در مجلس پیگیری می کنند و این حداقل حق لرستانی هاست که انتظار داشته باشند در کشور از شیوه های نوین آبیاری استفاده شود که البته این موضوع نیازمند تخصیص ویژه اعتبارات است.

خاکی با اشاره به بحث توسعه توازن منطقه ای تصریح کرد: محکم‌ترین حلقه هر زنجیره ضعیف ترین آن حلقه است. ما نمی توانیم مدعی باشیم که یک کشور توسعه یافته هستیم اما برخی از استان های ما هنوز در مسیر توسعه یافتگی هم قرار نگرفته باشند و این موضوع با تعریف توسعه متوازن تطابق ندارد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان با اشاره به آسیب ده هزار میلیاردی سیل به زیرساخت های لرستان، افزود:
ما متوجه این موضوع هستیم که با کمبود اعتبارات مواجه ایم، اما از طرفی چون استانی هستیم که در مسیر توسعه قرار نگرفتیم، اعتبارات سالیانه تخصیصی به استان با افزایش 20 تا 30 درصدی نمی تواند دردی از دردمان دوا کند و نیازمند توجه ویژه هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حوزه تجارت خارجی قوانین خلق الساعه و بحث تعهدات ارزی باعث شد که بازرگان شناسنامه دار و واقعی از فعالیت خود بکاهند و صادرات کمتر شود.

خاکی در رابطه با بحث سیاست های برنامه هفتم توسعه کشور اضافه کرد: بیش از 60 سال است که برنامه ریزی توسعه در استان در حال انجام است و چندان به نتایج خوبی نرسیده ایم و تنها فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته برنامه هفتم توسعه است تا بتوانیم حداقل به چشم اندازهای تعریف شده در افق 1404 نزدیک شویم. در این برنامه ها قرار بوده که رشد اقتصادی 8 درصدی را به طور میانگین داشتع باشیم اما در برخی سال ها حتی رشد منفی هم داشته ایم وفاصله زیادی با اهداف چشم انداز 1404 داریم و از طرفی با حجم تورم زیادی مواجه ایم و سرمایه گذاری ما در سال های اخیر رو به کاهش است.
نائب رئیس اتاق بازرگانی لرستان گفت: انتظار می رود که در برنامه هفتم توسعه اصلاحاتی چون اصلاح نظام تدبیر و برنامه ریزی کشور مدنظر قرار گیرد. در تدوین برنامه ریزی استراتژیک اگر همه ذی نفعان دخالت نداشته باشند نمی توانیم مدعی شویم که آن برنامه موفق خواهد بود مگر آنکه ما با ذی نفعان هماهنگی و همکاری داشته باشیم.

وی گفت: همچنین متمرکز کردن قدرت اجرایی کشور برای رسیدن به اهداف 1404 بسیار مهم است. الان به واسطه مشکلاتی که در کشور وجود دارد به نظر می رسد که باید این قدرت اجرایی را متمرکز کنیم تا بهتر بتوانیم از منابع آن بهره ببریم.

عضو هیات رئیسه اتاق لرستان اظهار کرد: برقراری ارتباط سازنده با نظام بین الملل یکی دیگر از مواردی است که نباید از نظر دور بماند.

وی گفت: ارتقای بهره وری عوامل تولید در اقتصاد نیز برای موفقیت در برنامه هفتم بسیار مورد تاکید است و میانگین رشد اقتصادی باید 8 درصد باشد ولی متاسفانه کمتر از نیم درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری داریم.

خاکی با بیان اینکه بهره مندی از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور نیز بسیار ضروری است، ادامه داد: عدم گستردگی و پراکندگی سیاست های کلی و تاکید بر چالش محوری در سیاست های کلی برنامه هفتم و در نظر گرفتن ملاحضات سرزمینی و آمایش منطقه ای از دیگر موارد و اصلاحاتی است که نیاز است در برنامه هفتم مورد تاکید قرار گیرد.