به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ؛ سید موسی خادمی روز چهارشنیه در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی لرستان با کشورهای عراق و سوریه در سالن همایش اتاق بازرگانی لرستان اظهار داشت: استراتژی‌های توسعه مبتنی بر توسعه واردات و صادرات است و هرکشوری با نگاه حمایت گرایانه هرچه نیاز دارد تولید می‌کند.
وی با بیان اینکه تولید لزوماً برای مصرف داخلی نیست و می‌تواند صادر هم شود اضافه کرد: وابستگی جدی به صادرات نفت در کشور حس می‌شود و این وابستگی به صادارت تک محصول هم تهدید محسوب می‌شود.
استاندار لرستان افزود: تراز تجاری ما با احتساب به صادرات نفت مثبت می‌باشد اما ریسک پذیر است.
خادمی اضافه کرد: موضوع کاهش وابستگی به نفت مورد تاکید است و کاهش ارزش پول ملی اتفاقی دیگر است که در برخی نقاط برای رقابت سیاست‌های اقتصادی رخ می‌دهد.
وی اظهار داشت: فرصت بسیار کوتاهی است و باید به بهره وری و اصلاح ساختارها، فکر کرد و در غیر این صورت بازار به گذشته برمی گردد.
استاندار لرستان افزود: حضور بازار لرستان در کشورهای عراق و سوریه فرصت بزرگ و طلایی است.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما نهادسازی است و این موضوه دلیل اصلی توسعه است و باید تشکل‌های تولید و تشکیل شبکه‌های مشترک ملی و منطقه‌ای نهادسازی شود.
استاندار لرستان بیان کرد: در حد توان کمک خواهیم کرد و در این راستا تشکل‌ها باید سازمان دهی شوند.
خادمی با اشاره به شناسایی ظرفیت‌ها گفت: سازمان منطقه‌ای لرستان، همدان، کرمانشاه و ایلام تشکیل شده است که توسعه صادرات به کشورهای عراق و سوریه مدنطر است.