مدیردفتر بازرگانی خارجی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به رشد 14 درصدی تجارت کشور در هفت ماهه سالجاری گفت: میزان صادرات کشور تا پایان مهرماه امسال از مرز 27 میلیارد دلار گذشت.

فرهاد نوری روز چهارشنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان لرستان که در محل اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد افزود: اکنون هر تن صادرات به طور متوسط 400 دلار به فروش می رسد و هر تن محموله وارداتی با هزینه یکهزار و 400 دلاری خریداری می شود که این شکاف باید کاهش یافته و کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر صادر شود.
وی تصریح کرد: در شرایط فعلی در یک نبرد چریکی قرار داریم که وضعیت عادی نیست و دشمن نیز هوشمندانه رفتار می کند بنابراین هماهنگی و ارائه راهکارهای علمی برای افزایش صادرات ارزشمند کشور باید در دستور کار قرار گیرد.
نوری ادامه داد: 70 درصد واردات کشور کالاهای سرمایه ای و واسطه ای ضروری است و مابقی کالاهای غیرضروری بوده که باید مدیریت شود و با توجه به اینکه کشور نیازهای وارداتی بسیاری دارد که تنها از محل درآمد نفت تامین نمی شود، باید مدیریت تقاضا در واردات را با مدیریت ارزهای صادراتی پیوند داد.
وی با بیان اینکه بازگشت ارز به کشور از محل درآمدهای پتروشیمی و شرکت های مشابه نیمه دولتی کافی نیست، اظهار داشتت: برخی شیوه نامه های صادرات و واردات اشکالاتی دارد و نحوه بازپرداخت ارز نیز با مشکلاتی مواجه است که باید در جلسات مشترک با بخش خصوصی کاهش یابد.
مدیردفتر بازرگانی خارجی سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص مشوق های تجاری نیز گفت: مشوق هایی برای مشارکت بنگاه های صادراتی در نمایشگاه های خارج از کشور لحاظ شده و چنانچه صادرکنندگان تسهیلات بانکی با نرخ عرف روز را دریافت کنند چهار تا 6 درصد از سود به آنان بازگردانده می شود.
نوری اضافه کرد: همچنین به منظور کمک به نقدینگی و فعالیت های بازاریابی، بخشی از هزینه های بازایابی بنگاه ها پوشش داده می شود.
در این مراسم از 18 صادر کننده نمونه صنعت، معدن و کشاورزی لرستان تجلیل شد.
نیمه نخست امسال 159 میلیون دلار کالای واحدهای تولیدی استان صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 12 درصد افزایش یافته است.