به گزارش روابط عمومی اتاق ؛ ابراهیم اسفندیاری در جلسه کمیسیون صنعت و معدن که در سالن جلسات اتاق لرستان برگزار شد با بیان اینکه بسیاری از مشکلات صنعتگران استان در جلسات ستاد تسهیل استان رفع شده اند، اظهار کرد: از همکاران صنعتگرمان گلایه دارم چرا که حضور پررنگی در جلسات کمیسیون های اتاق ندارند ؛ چون خوراک مشکلات بخش خصوصی جهت مطرح شدن در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان در همین جلسات کمیسیون های تخصصی تهیه میگردد ؛ خروجی و عملکرد این جلسات برای رفع مشکلات صنایع استان بسیار اثربخش است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بحثی با عنوان مشاغل سخت و زیان آور مطرح شده که تعداد زیادی از شرکت ها را زمین گیر کرده و به نفع کارفرمایان نیست، افزود: بسیاری از کارفرمایان چون از این موضوع اطلاعی نداشته اند 23 درصد حق بیمه بابت کارگران تحت پوشش خود در این مشاغل پرداخت کرده اند. روی دیگر این قضیه بدین صورت است که وقتی کارگر بعد از 20 سال به تامین اجتماعی و اداره کار مراجعه می کند رٱی به نفع کارگر داده می شود و کارفرمای بی خبر از این موضوع باید هزینه زیادی بدهد در حالیکه وی از اصل ماجرا بی خبر بوده است‌!

این فعال اقتصادی گفت: کارفرما در این صورت هم باید 4 درصد دیگر بابت تمام سال هایی که کارگر در شرکتش کار می‌کرده، پرداخت کند و هم جریمه 25 درصدی بابت این موضوع گریبان گیرش می شود.
اسفندیاری با تاکید بر اینکه نیاز است که این موضوع در جلسه ستاد تسهیل و شورای گفت و گوی دولت بررسی شود، تصریح کرد: تا جایی که امکان دارد باید این قضیه با تعریف مجدد صنوف سخت و زیان آور و اجبار کارفرمایان از روز اول به پرداخت 4 درصد بابت سختی کار، اصلاح شود که هم حق کارگر ضایع نشود و هم کارفرما بعد از سال ها پرداخت حق بیمه، محتمل هزینه گزافی نشود.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نیاز است واحد های اقتصادی اطلاعات ترانسپورت محصولاتشان را از سامانه جامع انبارها ( nwms.ir ) که توسط وزارت صمت طراحی شده، کنترل و بارنامه کالاهای ورود و خروج از انبار را بررسی کنند چرا که این اطلاعات به عنوان بخشی از اطلاعات مالی آتی واحدهای تولیدی محسوب می شود.

وی تاکید کرد: توصیه می شود واحد های تولیدی ماهیانه با ورود به سامانه جامع انبارها بارنامه های خود را بررسی و تایید یا رد کنند چرا که در غیر اینصورت کالای حمل شده به حساب شرکت منظور می شود.