به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ؛ ابراهیم اسفندیاری در جلسه دیدار مشاور عالی و اقتصادی فرمانده کل سپاه پاسداران با فعالان اقتصادی لرستان با بیان اینکه امسال قیمت مواد پتروشیمی خیز بلندی برداشته، اظهار کرد: پایه مواد eps و سایر فرآورده هایی که از آنها تولید می شود در اردیبهشت ماه سالجاری در بورس بین 11 تا 12 هزار تومان بود و در بازار آزاد بین 14 تا 15 هزار تومان معامله می شد که در یک ماه گذشته به طور ناگهانی دچار افزایش قیمتی شد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن لرستان ادامه داد: این موارد در ماه گذشته از قیمت 11 هزار تومان به 33 هزار و در بازار حدود 40 هزار تومان و در بازار آزاد قیمت آن به 50 هزار تومان رسید.

اسفندیاری افزود: در همان لحظه از دو شرکت، پروفرما خریداری کردم که قیمت آنها برای هر تن 920 دلار بود. اگر مبنای فروش مواد پتروشیمی در ایران فوب خلیج فارس است پس قیمت کنونی هیچ سنخیتی با قیمت (ارز آزاد)  فوب بندرعباس مشابه خارجی این کالا ندارد.

ایشان خاطر نشان کرد: چرا محصولی که پایه صادرات ندارد و در ایران تولید می شود به طور ناگهانی دچار افزایش قیمت سه برابری می شود. آیا دولت نمی تواند بر آنها نظارت داشته باشد؟
وی بیان کرد: شرکت هایی که eps را تولید می کنند اکثرا خصوصی هستند و آنچه به نظر می رسد این است که دولت بر آنها نظارت ندارد.
این فعال اقتصادی گفت: گرانی مواد پتروشیمی تاثیر مسقیمی بر افزایش قیمت سایر کالاها و محصولات داشته مانند لوازم خانگی ؛ مصالح ساختمانی و سایر صنایعی که محصولات پلاستیکی در آنها مورد استفاده قرار میگیرد ؛ با توجه به وضعیتی که کشور دارد بهتر است که روی قیمت این مواد، دولت کنترل بیشتری داشته باشد.