معاون فنی گمرک ایران می­‌گوید: کالاهای طبقه‌بندی شده در گروه (۲۷) کالایی که از حدود دو سال پیش ممنوع‌الورود شده‌اند تحت شرایطی با رعایت مقررات مربوطه، ترخیص خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ، طی چند سال اخیر با تغییر در ضوابط و شرایط واردات کالاها به‌ویژه در حوزه ارزی، برخی کالاها با مشکل ترخیص از گمرک مواجه شده و حتی در دسته کالاهای ممنوع‌الورود قرار گرفتند. کالاهای گروه (۲۷) ازجمله آنها هستند که دارای اولویت ارزی غیرفعال بوده و امکان ترخیص نداشتند.

در بین کالاهای گروه (۲۷) دپو شده اقلامی از قبیل پکیج، الیاف، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه، لوازم بهداشتی و دیگ آب گرم وجود دارد که بارها صاحبان کالاهای این گروه به گمرک ایران مراجعه و خواستار تعیین تکلیف کالاهای خود شده بودند.

آن‌طور که مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرده، متعاقب مکاتبات انجام شده با مراجع ذی‌ربط ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز بانک مرکزی، درنهایت با ترخیص کالاهای موجود در گمرکات که از اولویت تخصیص ارز بانک مرکزی خارج شده‌اند مشروط به شرایطی موافقت شده است.

او با اشاره به مکاتبه‌ای که چندی پیش گمرک ایران با وزارت صمت در رابطه با وضعیت ترخیص کالاهای گروه (۲۷) داشته است، گفت: در این رابطه اعلام شد که ترخیص کالاهای مشمول گروه (۲۷) دارای اولویت ارزی غیرفعال که مشمول حقوق مکتسبه ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات می‌شوند، مشروط به بررسی و تأیید اصالت بارنامه و قبض انبار توسط گمرک و منوط به تأیید منشأ ارز بانک مرکزی است.

ارونقی با اشاره به ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در رابطه با کالاهای مشمول ممنوعیت ترخیص از گمرک اظهار کرد: طبق مفاد این ماده در آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، کالاهایی که ممنوع اعلام می‌شود در صورت انطباق با شرایط اشاره شده در متن این ماده، با رعایت مقررات قبل از ممنوعیت توسط دولت، قابل ترخیص خواهند بود.

شرایط ترخیص کالاهای گروه (۲۷)

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به سه شرط اصلی و اساسی در راستای ترخیص کالاهای مشمول گروه (۲۷) که به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است، توضیح داد: اصالت قبض انبار و بارنامه کالا برای گمرکات اجرایی محرز بوده و کالا در گمرک موجود باشد، کالای وارده مشمول یکی از شرایط ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات باشد و همچنین منشأ ارز کالای مربوطه از سوی بانک مرکزی مورد تأیید قرار گیرد.

او ادامه داد: برای احراز سه شرط تعیین شده برای ترخیص کالاهای گروه (۲۷) مقرر شده گمرک، اطلاعات مربوط به قبض انبار و بارنامه کالاهای موجود مشمول این گروه کالایی را به وزارت صمت، ارائه کند. همچنین دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، نسبت به بررسی و تطبیق شرایط مربوط به کالاهای گروه (۲۷) با مفاد ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات اقدام کرده و در صورت احراز شرایط، مراتب را به بانک مرکزی اعلام کند و متعاقب انجام این مراحل، بانک مرکزی نسبت به تأیید منشأ ارز این اقلام با حساسیت لازم، اقدام تا امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم شود.

صاحبان کالا مراجعه کنند

ارونقی افزود: بنابراین صاحبان کالاهای مشمول گروه (۲۷) که کالاهایشان در گمرکات کشور موجود است باید با مراجعه به گمرک مربوطه، مشخصات اظهارنامه‌های خود را ارائه کرده و گمرکات مکلف‌اند اطلاعاتی که در این خصوص مدنظر است را تکمیل و در اسرع وقت به گمرک ایران ارسال کنند.

این مقام مسئول در گمرک ایران همچنین از تمامی صاحبان کالاهای گروه (۲۷) دپو شده در بنادر و گمرکات درخواست کرد تا با مراجعه به گمرکات اجرایی مربوطه و پیگیری اعلام مشخصات این اقلام به گمرک ایران، روند بررسی و ترخیص کالاهای حائز شرایط را تسریع کنند.