به گزارش روابط عمومی اتاق ؛ احسان دارایی امروز بیست و چهارم شهریور در جلسه کمیسیون بازرگانی،حمل و نقل و امور گمرکی اتاق بازرگانی لرستان با اشاره به بحث تعهد ارزی به عنوان یکی از مشکلات بر سر راه صادرات، اظهار کرد: با توجه به بحث کرونا و تحریم ها انتظار می رفت دولت حمایت بیشتری از صادرکنندگان کند اما دیدیم که با یک بخش نامه عجولانه از صادرکنندگان خواسته شد که تعهدات ارزی 97 و 98 را تسویه کنند.

وی ادامه داد: عملکرد سه ماهه اول سال لرستان در بحث صادرات افت بسیار شدیدی داشته است.

دارایی افزود: موضوع تعهدات ارزی به گونه ای شد که محاسبات صادرکنندگان را بهم زد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی لرستان تصریح کرد: این مشکل باعث شده صادرکننده براساس نرخ مبنای دلار کالایی را خرید کند و وقتی می خواهد محصول را بفروشد، دولت نرخ ارز نیمایی را چیز دیگری اعلام می کند و این اختلاف ارز و قیمت باعث می شودصادرکننده تحت فشار قرار گیرد.

وی یادآور شد: اگر قیمت نرخ ارز ثابت باشد، تجارتی آزاد است و همه می توانند دلار را تحویل بانک مرکزی دهند اما دولت مشکلات فشار زیادی بر دوش صادرکنندگان انداخته است.

دارایی خاطر نشان کرد: در بحث تعهد ارزی اخرین بحثی که مطرح بوده این است که فعالان بخش خصوصی با اتاق بازرگانی و بانک مرکزی جلسه ای برگزار کرده و توافقی کردند که روی کالاهایی که به افغانستان و عراق صادر می شود، راهکاری ارائه دهند.

این فعال اقتصادی گفت: همچنین برای صادرات محصولات کشاورزی به دنبال راهکار هستند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی لرستان بیان داشت: توافقاتی بین نماینده اتاق، بانک مرکزی و کمرگ در کمیسیون بازرگانی انجام شده تا نرخ های صادراتی را تعدیل کنند.

وی اضافه کرد: اگر واحد تولیدی مشکل تعدیل نرخ پایه صادراتی دارد، می توان برای آنها راهکاری در نظر گرفت که مشکلشان حل شود.

دارایی گفت: بحث ورود موقت فرصت خوبی برای صادرکننده است و صادرکننده می تواند بدون پرداخت مالیات و ثبت سفارش کار را انجام دهد.

نایب رئیس اتاق لرستان بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی ازنا فرصت بسیار خوبی برای صادرکننده بوده و اگر واحد تولیدی بتواند از این ظرفیت استفاده کند، سودآورتر است.