به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان ؛ علی آشتاب مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان در نشست با فعالان اقتصادی استان که در اتاق بازرگانی برگزار شد، عنوان کرد: اگر کارگر و کارفرما درک درستی از مسائل اقتصادی نداشته باشند کار به سختی پیش خواهد رفت.
وی با تاکید بر رقابت پذیر کردن محصولات تولیدی، اظهار کرد: بحث سلامت نیروی کار یکی از مسائل مهم است که مورد توجه قرار دارد و ما در این سال ها بر رفع مشکلات با استفاده از گفتگو و تعامل تاکید داریم.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: امروز جامعه کارگری ما با وجود شرایط اقتصادی موجود شرایط خوبی داشته و کارگران به خوبی درک می کنند که مشکلات موجود در واحدها از عهده کارفرما خارج است.
آشتاب به طرح کارورزی اشاره و در تشریح این طرح بیان کرد: فارغ التحصیل دانشگاهی که به واحد تولیدی معرفی می شود برای کارفرما بار مالی و بیمه ای ندارد و کارفرما می تواند 4 تا 6 ماه از ظرفیت فارغ التحصیل استفاده کند و از سوی دیگر کارورز نیز در این مدت به خوبی مهارت می آموزد.
به گفته آشتاب سال گذشته 1413 کارورز به واحدهای تولیدی استان معرفی شدند و یک ریال حقوق معوق که دولت برای این طرح باید می پرداخت وجود ندارد.
وی یادآور شد: اگر کارفرما پس از 6 ماه کارورز را جذب کند به مدت 2 سال از معافیت بیمه‌ای استفاده می کند.
به گفته این مسوول هر واحد تولیدی که کد اقتصادی داشته و یک نیروی فعال داشته باشد می تواند کارورز جذب کند.
ایشان خاطرنشان کرد: اگر 10 درصد واحدها از ظرفیت کارورزی استفاده کنند حدود 4 تا 5 هزار نفر در این زمینه بکار گیری می شوند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان بر بحث انتقال تجربه در طرح کارورزی تاکید نمود و عنوان کرد: در بحث اشتغال روستایی نیز از ابتدای سال تا کنون بالغ بر 152 میلیارد تومان تسهیلات با سود 6 درصد اعطا شده و این در حالی است که سهم ما از این محل حدود 126 میلیارد تومان برآورد شده بود و مضاف بر این 300 میلیارد تومان طرح ثبت شده نیز برای مرحله دوم داریم.
به گفته وی در بحث اشتغال فراگیر نیز بالغ بر 107 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
آشتاب معتقد بود با توجه به شرایط استان، برای رونق اقتصادی باید بیشتر کنار هم بود و تعامل بیشتری برای رفع موانع بوجود آورد.
وی تاکید داشت که با استفاده از رهنمودها مقام معظم رهبری و برنامه ریزی درست دولت می تواند از گردنه سخت اقتصادی عبور کرد.