استاندار لرستان از صادرات محصولات مختلف این استان به ۲۹ کشور دنیا خبر داد.

‌به گزارش روابط عمومی اتاق لرستان؛ فرهاد زیویار در آئین نکوداشت روز صنعت و معدن  که در سالن همایش اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد ضمن تبریک به فعالین این حوزه، اظهار داشت: دشمنان کشور همه توان سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای خود را برای تضعیف نظام در همه بخش‌ها به‌ویژه بخش اقتصادی در نظر گرفتند.

وی با اشاره به اینکه امروزه نقش صنعتگران مانند رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است، عنوان کرد: فعالین صنعت و معدن در برابر فشارهای دشمن ایستادگی می‌کنند و قطعاً نتیجه این ایستادگی موفقیت‌های بزرگی خواهد بود.

استاندار لرستان، گفت: تردید نخواهیم نداشت فعالیت‌ها و ظرفیت‌های حوزه صنعت و معدن مانند هشت سال دفاع مقدس روزی از مرزهای منطقه‌ای فراتر خواهد رفت و به‌عنوان مدل و الگو مورداستفاده قرار گرفته است، همان گونه که اینک ظرفیت‌های دفاعی و مقاومتی داخلی به‌عنوان کمک و مدل در مقابل جبهه استکبار در کشورهای سوریه، یمن، لبنان، و کشورهایی که مورد هجمه قرار می‌گیرند مورداستفاده قرار می‌گیرند.

زیویار با بیان اینکه دشمن علی‌رغم اینکه از هیچ ضربه و فشاری در مقابل کشور ما مضایقه نکرده و تحریم را در دستور کار دارد، عنوان کرد: دشمن در بخش دارو و صنایع غذایی کشور را در تحریم قرار داده؛ اما صاحبان صنایع اجازه کمبود را در بخش‌های مختلف ندادند.

وی با اشاره به اینکه محصولات استان به ۲۹ کشور دنیا صادر می‌شود، اظهار کرد: جوانان کشور و استان ما در همه حوزه‌ها از جمله دانش فنی و مهندسی معکوس، سیلیکون متان، صنعت دارو، پوشاک، پلیمر و … حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند و همه این‌ها به معنای عدم تعامل با دنیا نیست غایت تلاش ما این است که ارتباطات متعادل با همه دنیا داشته باشیم و در این راه نیز در سطح دیپلماسی بین‌المللی کشور یکی پس از دیگری موقعیت‌های خوبی را به دست می‌آورد.

استاندار لرستان با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۲ به نام مهار تورم و رشد تولید، گفت: تورم و رشد تولید نسبت مستقیم با هم دارند.

زیویار، گفت: رویکرد دولت مهار تورم و رشد تولید است، در این زمینه احیای واحدهای تولیدی که سرمایه بزرگ به شمار می‌آیند و همچنین تکمیل زیرساخت‌ها را در دستور کار دولت و استان است.

وی به احیای ۷۱ واحد اقتصادی در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: ۲۳ واحد صنعتی، ۴۵ واحد کشاورزی، سه واحد گردشگری، احیای ١٠ واحد بزرگ اقتصادی که یا راکد و غیرفعال بودند؛ مانند ماشین‌سازی لرستان، صنایع گهر دورود، آب‌معدنی مینو، ساخت لوله از الیاف، مجتمع فولاد خرم‌آباد، تکمیل و بهره‌برداری از برخی پروژه‌ها و ظرفیت‌های صنعتی مانند نیروگاه سیکل ترکیبی، سیمان‌سفید ازنا، نساجی بروجرد، شیرخشک بروجرد، سعی بر این بوده صنایع استان مورد حمایت دولت قرار بگیرند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه منابع بانکی استان سال گذشته ۴۵ هزار میلیارد تومان بود، بیان کرد: درحالی‌که مصارف منابع بانکی استان به ۴۹ هزار میلیارد تومان رسید و این نشان‌دهنده توجه دولت به استان است و لازم است فعالیت‌های بخش خصوصی جهاد تبیین شود.

زیویار، افزود: با فعالیت‌های انجام شده در سال ۱۴۰۱ از سوی فعالان بخش خصوصی و حوزه اقتصادی استان تورم استان روبه‌کاهش است.

وی گفت: نگاه دولت رفع دغدغه فعالان اقتصادی، با تعیین تکلیف تأمین منابع مالی و تسهیل در رفع موانع تولید پیشروی آنها است.