رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان گفت: تولید ۳۲ مگاوات برق با هدف جبران ناترازی انرژی توسط واحدهای صنعتی استان امکان پذیر است است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی لرستان؛ محمد خاکی روز شنبه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: از ظرفیت بام‌های واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی می‌توان ۳۲ مگاوات برق تولید کرد که اکنون مصرف این واحدها حدود ۲۰ مگاوات می باشد .
وی افزود: واحدهای دانش بنیان مستقر در شهرک‌های صنعتی و یا خارج از آن که داری مصرف بیش از یک مگاوات برق می باشند می‌توانند برق مورد نیاز خود را از محل انرژی اجدید پذیر تولید کنند که در صورت انجام آن اعطای تسهیلات و مشوق‌هایی نظیر معافیت‌های مالیاتی برای این واحدها در نظر گرفته خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان ادامه داد: یکی از اقدامات این نهاد علاوه بر توجه به مشکلات فعالان اقتصادی و رفع آنها ، گام برداشتن در راستای توانمندی اعضا می‌باشد که باید با بهره گیری از روش‌های نوین دنبال شود.
خاکی گفت: در خصوص تامین منابع مالی تمرکز ما همواره بر تامین از طریق بانک‌ها بوده در صورتیکه از طرق دیگر میتوان تامین مالی نمود.
وی افزود: اوراق گواهی اعتبار مولد «گام» سازوکاری را ایجاد خواهد کرد که واحدهای تولیدی به‌جای دریافت تسهیلات از بانک‌ها، به اعتبار و ضمانت بانک تکیه کرده و از این روش کمبودهای مالی خود را تامین کنند.
خاکی با اشاره به اینکه این طرح مناسب گروه‌های تولیدی است که در تامین مواد اولیه خود دچار کمبود نقدینگی هستند، اظهار کرد: سال گذشته از طریق اوراق گام در برخی استان‌ها ۶۱ هزار میلیارد تومان تامین مالی شد که لرستان از این ظرفیت بی‌بهره بود.
وی گفت: گرچه اوراق گام محدودیت‌هایی دارد اما امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت قانونی استفاده کنیم همچنین به دنبال توانمندسازی اعظا هستیم و از روش های نوین برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استفاده خواهیم کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه بخش خصوصی در شورای حفاظت آب لرستان نماینده خواهد داشت ادامه داد: استفاده از انرژی تجدیدپذیر ضرورت دارد و پیشنهاداتی در این راستا ارائه در جلسه ارایه شد که پس از تصویب میتواند سرمایه گذاری در این حوزه را افزایش دهد.