محمد خاکی صبح امروز در نود و سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی لرستان، در تشریح روش‌های تامین مالی، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر سیاست‌های بانک مرکزی انقباضی بوده و اولویت پرداخت‌ها با تسهیلات تکلیفی بوده، از این‌رو نمی‌تواتد منابع مالی نیازمند واحدهای تولیدی را تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از روش‌های نوین تامین مالی می‌تواند ما را از این تنگنا عبور دهد.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان با بیان اینکه ابتدا باید آگاهی خود را از بازار سرمایه به عنوان یکی از روش‌های تامین مالی افزایش دهیم، افزود: تشریح تامین نقدینگی از بازار سرمایه از مهمترین اهداف تشکیل این جلسه است.

خاکی ادامه داد: رفع مشکلات کمبود نقدینگی با روش‌های سنتی قابل تامین نیست، از این‌رو چاره‌ای جز روش تامین مالی از طریق بازار سرمایه نداریم.

وی با بیان اینکه یکی از مطالبات اتاق بازرگانی از وزیر کشور در سفر به لرستان، موافقت با پروژه‌های پیشنهادی بود، افزود: از این‌رو تعیین کارگروه مالی در استان برای ارائه پروژ‌های دستگاه‌های اجرایی و تعیین افراد کارگروه برای رصد طرح‌های نیمه‌تمام پیشنهاد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان با بیان اینکه هدایت صحیح متقاضی به روش‌های تامین مالی درست موجب مشخص شدن ۲۰ درصد از مسیر می‌شود، افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی و ارتباط مستمر مشاوران با اتاق بازرگانی می‌تواند در تحقق این مهم موثر باشد.

خاکی با بیان اینکه متاسفانه تا کنون استان از روش تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه بهره‌ای نبرده است، افزود: پیشنهاد می‌شود کارگروه تامین منابع مالی با حضور اعضای بخش خصوصی و مدیران دستگاه‌های اجرایی تشکیل شود تا ضمن ارائه پروژه‌های نیمه‌تمام، منابع مالی از طریق بازار سرمایه برای این پروژه‌ها تعریف شود.

رئیس اتاق بازرگانی لرستان ادامه داد: همچنین بدنبال استفاده از ظرفیت مشاوران و استقرار آن‌ها در اتاق بازرگانی برای تشریح روش‌های تامین منابع مالی به متقاضیان هستیم.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود تعطیلات پایان هفته از پنج‌شنبه و جمعه به روزهای جمعه و شنبه موکول شود، گفت: با این کار علاوه بر اینکه ۴ روز را با دنیا در ارتباط خواهیم بود، از حداقل بیش از ۸ میلیارد دلار زیان جلوگیری خواهد شد.