در شرایطی که بانک مرکزی از حذف اولویت دوم کالاها از دریافت ارز 1226 تومانی خبر می‌دهد، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیاتی از تصمیمات جدید ارزی دولت، گفت: بر اساس این تصمیمات، مقرر شد ارز واردات کالاهای اولویت یک و دو را همچنان بانک مرکزی ارائه کند، ولی اولویت سه به بعد ارز زیر قیمت بازار دریافت خواهند کرد.

مهدی غضنفری افزود: به زودی بانک مرکزی، ارز برخی صادرکنندگان عمده مانند شرکت‌های پتروشیمی را با قیمتی نزدیک به قیمت بازار آزاد ارائه می‌کند و از این طریق، افرادی که برگه ثبت سفارش معتبر داشته باشند، می‌توانند این ارز را برای واردات کالا دریافت کنند.
به گفته این عضو کابینه، این تصمیم تاثیر بسیار خوبی روی تقاضا و تامین ارز برای مواد اولیه خواهد داشت و آثارش بر بازار ارز مشهود خواهد بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: روشی که دولت و مجلس بر آن توافق دارند، ارائه ارز توسط صادرکننده عمده و ارائه آن به کسانی است که برگه ثبت سفارش معتبر دارند. وی گفت: همچنین قرار شد، ارز واردات کالاهای اولویت یک و دو را همچنان بانک مرکزی ارائه کند؛ ولی اولویت سه و بعد از آن، از این فرصت استفاده خواهد کرد.
غضنفری با اشاره به نظارت بر نحوه فروش کالاهای وارداتی توسط فروشندگان نیز اظهار کرد: تا زمانی که چندگانگی در قیمت ارز باشد و کالاها به قیمت متفاوت تامین شود، این کنترل با مشکل مواجه می‌شود، اما با تصمیم جدید دولت، کالاهای اساسی ارز مرجع می‌گیرند و سایر کالاها ارز را از این طریق تامین خواهند کرد. وزیر صنعت و تجارت با تاکید براینکه کسانی که پیش از این ارز مرجع گرفته‌اند، حق ندارند کالاهای خود را به قیمت آزاد ارائه کنند اذعان کرد:‌ سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان وظیفه دارد فهرست این افراد را دریافت کند تا قیمت‌گذاری بر اساس دلار دریافتی به درستی انجام شود. غضنفری گفت:‌ کالاهای اساسی و دارو مانند گذشته مشمول دریافت ارز مرجع است و به اندازه کافی توسط بخش خصوصی ذخیره شده است؛ به همین دلیل سازمان نظارت مامور شده مراقبت‌های لازم در خصوص قیمت مواد غذایی انجام دهد. به گفته غضنفری، با این تصمیم دولت، ارز با قیمت نزدیک به بازار آزاد ارائه خواهد شد ،همچنین سیاست‌های کنترل بازار نیز بهتر اعمال می‌شود. پیش از این، موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصمیم کارگروه ویژه مجلس و دولت خبر داده و گفته بود: با ابلاغ تصمیم این کارگروه از سوی رییس‌جمهور، از روز پنج‌شنبه ارز ۲ درصد زیر قیمت بازار آزاد برای افرادی که ثبت سفارش کرده‌اند، توزیع می‌شود. اولویت اول شامل کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام و شیرخشک صنعتی، اولویت دوم شامل کالاهایی نظیر داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود، اولویت سوم شامل حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک روزه، جوجه یک روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان و سموم، اولویت چهارم شامل کالاهایی نظیر کائوچو، لاستیک کامیون، پنبه، الیاف مصنوعی، آلیاژ‌ها، قطعات منفصله، ماشین‌آلات راهسازی و گرانول و اولویت پنجم شامل رزین‌ها، روان‌کننده‌ها، کربونات منیزیم، سنگ منیزیم، سنگ فلزات، زغال سنگ، گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ و تراکتور است.
همچنین اولویت ششم شامل کالاهایی نظیر نشاسته، روغن زیتون، روغن جلا، لاکتوز، گلوکز، کربونات‌ها، میلگرد، ماشین‌آلات راهسازی، روغن‌های صنعتی، اولویت هفتم شامل توتون، تنباکو، اتصالات زانویی، دوربین عکاسی، اولویت هشتم شامل انواع عصاره‌ها، لامپ‌ها، ریش‌تراش‌ها، ماشین‌آلات خاکبرداری، یخچال‌فریزر، لاستیک سواری، ماشین رختشویی، ماشین ظرفشویی، اولویت نهم شامل تخم پرندگان، ادویه‌جات، کاغذ سیگار و کالاهایی از این دست و اولویت دهم شامل سایر حیوانات زنده، مرغ، خروس، اسب، گوشت پرندگان، کاغذ دیواری، موبایل، خودروی سواری، سیگار برگ، کیف، چمدان و لباس است.