رییس اتاق بازرگانی ایران تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار را حاصل تورم نه عامل آن دانست و تصریح کرد: کنترل نشدن تورم و تحمیل شدن آن در سطح کلان، شورا را به این نتیجه رساند که تناسب بین نرخ‌های بانکی و تورم را لحاظ کند. 
محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده‌ها عنوان کرد: در واقع مصوبه‌ شورای پول و اعتبار دو بخش دارد که این دو بخش را باید در کنار هم دید. برای تسهیلات سقف گذاشته شده و در مورد سود سپرده‌ها هم قرار شده رقابتی باشند. بدین جهت بانک‌ها هستند که باید در این رابطه بین منابع تامین و هزینه‌ خود یک موازنه‌ای ایجاد کنند. 
وی ادامه داد: همان مصوبه‌ای که در مورد سود سپرده‌ها حکم به رقابتی‌کردن کرده، در مورد تسهیلات سقف گذاشته است. 
نهاوندیان در مورد نگرانی‌های ناشی از این تصمیم در مورد افزایش تورم، اظهار کرد: در واقع این تصمیم حاصل تورم بوده است نه عامل تورم. 
نهاوندیان در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیم تورمی دیگر را در پی نخواهد داشت؟ افزود: این از ملاحظاتی است که همیشه باید مدنظر قرار بگیرد که هزینه‌ مالی یکی از مولفه‌های قیمت تمام‌شده‌ است، اما وقتی تورم کنترل نمی‌شود و در سطح کلان خودش را تحمیل می‌کند، برخی التهاباتی را دیدید که در بازار داشتیم و در نتیجه این‌ها شورا را به این نتیجه رساند که همان حکمی را که در قانون برنامه است و بر ایجاد تناسب بین نرخ‌های بانکی و تورم تاکید دارد عملی شود. 
وی در پایان در مورد این‌که آیا این تصمیم منجر به تورم می‌شود یا نه؟ گفت: باید منتظر ماند. 
وی در مورد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز تصریح کرد که هفته‌ی آینده تشکیل خواهد شد.