“مرکز داوری”، مسیری کوتاه برای رفع اختلاف‌های تجاری و اقتصادی

 

رییس دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد گفت: “مرکز داوری”، مسیری کوتاه برای رفع اختلاف‌های تجاری و اقتصادی است.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق خرم‌آباد؛ محمدرضا چگنی با اشاره به شلوغی محاکم قضایی و حجم بالای پرونده‌های اجرایی به این محاکم، اظهار داشت: مزیت مراجعه به دفتر “مرکز داوری” برای رسیدگی به دعاوی تجاری اقتصادی، دوری از بروکراسی اداری محاکم قضایی و حصول نتیجه در مدت‌زمان بسیار کوتاه‌تری است.

وی افزود: در واقع این مرکز راه میانبر مطمئنی است که فعالان اقتصادی می‌توانند برای رسیدگی به دعاوی مربوط به قراردادهای‌شان، از آن استفاده کنند.

چگنی با تأکید بر زمان‌بر و هزینه‌بر بودن دادرسی در محاکم قضایی، تصریح کرد: آرایی که در این مرکز صادر می‌شود، از نظر حقوقی و ضمانت اجرایی، تفاوتی با آرای محاکم قضایی ندارد.

رییس دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد خاطرنشان کرد: در واقع فعالان اقتصادی استان می‌توانند از این امکان استفاده کنند و با هزینه‌ای ناچیز، در مدت‌زمانی به مراتب کوتاه‌تر، به دعاوی‌شان رسیدگی کنند.

محمدرضا چگنی آشنایی مسئولان این مرکز را با امور مربوط به قراردادها و سایر قوانین مربوط به این حیطه، از مزایای دادخواهی در این مرکز عنوان کرد و بیان داشت: این مرکز در واقع یک شعبه‌ی ویژه و اختصاصی می‌تواند تلقی شود که صرفاً برای رسیدگی به دعاوی تجاری و اقتصادی راه‌اندازی شده است.

وی عنوان داشت: پیشنهاد می‌کنیم فعالان اقتصادی در ابتدای امر، در قراردادهایی که منعقد می‌کنند، این مرکز را به عنوان مرجع رسیدگی‌کننده به دعاوی و اختلافات احتمالی تعیین نمایند تا در صورت بروز مشکل، با هزینه‌ای ناچیز و در زمانی بسیار کم‌تر از آنچه در محاکم قضایی است، به نتیجه برسند.

رییس دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد با تأکید بر این‌که با تشکیل مرکز داوری، برای نخستین بار مفهوم داوری سازمانی وارد نظام حقوقی ایران شده است، گفت: مرکز داوری اتاق ایران، در اجرای بند «ح» ماده «5» قانون اصلاح موادی از قانون اصلاح اتاق بازرگانی ایران و صنایع و معادن ایران، مصوب 15 /9 / 1373، به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی، بر مبنای «قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران»، مصوب 14 / 11 / 1380، تأسیس گردید و دارای استقلال مالی و اداری است.

محمدرضا چگنی با اشاره به این‌که اسلوب داوری همواره در حقوق ایران وجود داشته است لیکن به صورت داوری موردی بوده که با تراضی طرفین یا از طریق دادگاه انجام شده است، افزود: مرکز داوری در شهر تهران، در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مستقر است و دارای سه رکن هیأت‌مدیره، دبیرکل و داوران می‌باشد که دفتر شعبه خرم‌آباد این مرکز در آذرماه سال گذشته به همت رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد، در محل این اتاق راه‌اندازی گردید.