سیاست ما این است که تجارت را از تولید جدا کنیم

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان در دیدار با دست‌اندرکاران فصلنامه “تجارت با ایران” گفت: از سرمایه‌گذاری خارجی استقبال می‌کنیم.

 

IMG_1461.JPG

 

به گزارش روابط‌عمومی اتاق خرم‌آباد؛ محمدرضا صفی‌خانی در این دیدار که در محل این اداره‌کل برگزار شد، با اشاره به اینکه لرستان ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف دارد، اظهار داشت: با توجه به سابقه‌ی تاریخی روابط ایران و روسیه انتظار می‌رود روابط تجاری اقتصادی بهتری میان این دو کشور جریان داشته باشد که گویا اینچنین نیست.

وی با بیان اینکه امیدوار است در حوزه‌ی روابط دو کشور با جهش خوبی مواجه شویم، بیان داشت: خوشبختانه تیم مدیریتی جدید استان تمایل زیادی برای بالفعل کردن پتانسیل‌های بالقوه‌ی لرستان دارد و در این راه از سرمایه‌گذاری خارجی هم استقبال می‌کند.

 

mohamadreza safi khani.JPG

 

صفی‌خانی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های معدنی بسیار خوبی در لرستان وجود دارد، عنوان داشت: لازم است یادآوری کنم که آنچه در سفر به لرستان خواهید دید، ظرفیت‌های بالفعل این استان است؛ این در حالی است که بسیاری از پتانسیل‌های این سرزمین هنوز بالقوه است که تلاش می‌کنیم بالفعل‌شان کنیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه در اربیل عراق دفتر تجاری لرستان راه‌اندازی شده است،  افزود: راه‌اندازی یک دفتر یا میز مشترک میان روسیه و استان لرستان هم ضروری به نظر می‌رسد.

 

IMG_1471.JPG

 

محمدرضا صفی‌خانی با ابراز امیدواری برای برقراری همکاری‌های دو جانبه میان روسیه و لرستان، اظهار داشت: سیاست ما این است که تجارت را از تولید جدا کنیم و با راه‌اندازی دفاتر تجاری، سفارش و نیاز کشورهای مختلف را به واحدهای تولیدی‌مان منتقل کنیم.

 

رییس مرکز مطالعات “ایران معاصر” روسیه:

زیرساخت توسعه روابط، شناخت متقابل از توانمندی‌های طرفین است

 

niaz safar,of.JPG

 

رییس مرکز مطالعات “ایران معاصر” روسیه و ناشر نشریه “تجارت با ایران” هم در این دیدار با اشاره به تجربه‌ی 20 ساله‌ی فعالیت‌شان در حوزه‌ی تجارت با ایران گفت: با هدف آشنایی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی تجاری لرستان به این استان سفر کرده‌ایم.

“رجب صفراُف” با بیان اینکه اعتقاد داریم عدم آشنایی دو کشور روسیه و ایران نسبت به پتانسیل‌های همدیگر عامل عدم ارتباطات دوجانبه اقتصادی تجاری بوده است، اظهار داشت: در سال گذشته حجم تجارت میان این دو کشور بسیار ناچیز بوده است که در مقایسه با روابط روسیه با دیگر کشورها کمتر از یک درصد بوده است که باعث تاسف است.

 

IMG_1477.JPG

 

صفراُف افزود: این در حالی است که ظرفیت‌های بسیار خوبی در دو کشور وجود دارد که می‌تواند مبنای روابط بیشتر باشد که متاسفانه این ظرفیت‌ها تاکنون شناخته نشده‌اند.

ناشر نشریه “تجارت با ایران” با اشاره به اینکه این نشریه اولین نشریه‌ای است که با موضوع تجارت با ایران فعالیت می‌کند، عنوان داشت: این مجله می‌تواند نقش بسیار خوبی در توسعه‌ی روابط دو کشور ایران و روسیه داشته باشد که سفر ما به استان‌های مختلف ایران در راستای تحقق همین امر است.

رجب صفراُف با تاکید بر اینکه زیرساخت توسعه روابط، شناخت متقابل از توانمندی‌های طرفین است، گفت: مطمئن هستیم که امکانات و پتانسیل‌های منحصر به فردی در ایران وجود دارد که قابلیت معرفی به روسیه و سایر کشورهای CIS را دارند.

وی افزود: در حال حاضر روسیه 7 میلیارد دلار خط اعتباری مخصوص صادرات به ایران افتتاح کرده که انتظار داریم از طرف ایران هم چنین ظرفیتی تدارک دیده شود تا به بهبود مناسبات اقتصادی تجاری کمک نماید.

صفراُف با بیان اینکه تجار ایرانی می‌توانند حضور و جایگاه قابل توجهی در بازار قوی روسیه داشته باشند، عنوان داشت: متاسفانه ایران رایزن اقتصادی در روسیه ندارد، این در حالی است که رایزنان اقتصادی روسیه در ایران حضور مستمری دارند و ما به همین اکتفا نکرده‌ایم که خودمان هم به ایران سفر کرده‌ایم.

 رییس مرکز مطالعات “ایران معاصر” پیشنهاد کرد بروشور و کتابچه‌هایی که در رابطه با پتانسیل‌های لرستان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری این استان وجود دارد، به زبان روسی هم منتشر شوند تا بخشی از خلاء عدم آشنایی روس‌ها در این زمینه برطرف گردد.