در نشست سفیر سوئیس با فعالان اقتصادی لرستان مطرح شد:

در زمینه‌ دارو، سنگ و محصولات کشاورزی زمینه مساعد همکاری وجود دارد

سفیر سوئیس که به دعوت اتاق خرم‌آباد به این شهر سفر کرده بود، در ادامه‌ی دیدارهایش با فعالان اقتصادی لرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرم‌آباد؛ عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد، در این نشست لرستان را قطب داروهای گیاهی، انسانی و دامی کشور دانست و بیان داشت: استان ما در این زمینه‌ می‌تواند با سوئیس همکاری داشته باشد.

 

IMG_6769.JPG

 

احسان دارایی با بیان این‌که لرستان رتبه اول تولید حبوبات در کشور را دارد، ادامه داد: در زمینه‌ی تولید محصولات کشاورزی ارگانیک نیز می‌توانیم با سوئیس همکاری داشته باشیم.

وی افزود: در زمینه صادرات نیز این آمادگی وجود دارد که محصولات استان در حوزه صنایع‌دستی، سنگ و دارو به کشور سوئیس صادر شود.

 

سفیر سوئیس:

برای شرکت‌های سرمایه‌گذار، امنیت حقوقی مهم است

سفیر سوئیس هم که در این نشست سخن می‌گفت، به حمایت دولت سوئیس از مذاکرات هسته‌ای در ژنو اشاره کرد و اظهار داشت: 5 ماه پیش نیز “یوهان اشنایدر آمان” رئیس‌جمهور کشورم به ایران سفر کرد.

“جولیو هاس” با بیان این‌که طی مدتی که از امضای توافق هسته‌ای گذشته، تیمی از کشور سوئیس به ایران آمده، خاطر نشان کرد: ما ابتدا همکاری و ارتباطات را در قالب قراردادهای کوچک انجام می‌دهیم، اگر رضایت‌بخش بود حجم مبادلات را افزایش می‌دهیم؛ ما به این روند “زمان تست” می‌گوییم که دوره‌ی آن 2 ساله است.

وی، یکی از زمینه‌های همکاری ایران و کشورش را در حوزه محصولات لبنی دانست و افزود: یکی از شرکت‌های مطرح سوئیسی به دنبال توسعه زمینه کاری خود و افزایش کیفیت محصولات است که در این رابطه لرستان می‌تواند گزینه و شریک مناسبی باشد.

“هاس” خطاب به فعالان اقتصادی لرستان گفت: برای کار با یک شریک باید تلاش زیادی کنید و در این راستا صبورتر باشید؛ چرا که برای انجام مبادلات اقتصادی به صبر نیاز دارید.

وی ادامه داد: شرکت‌ها باید عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس شوند و برای انجام همکاری‌های اقتصادی خود، شریک انتخاب و معرفی کنند.

سفیر سوئیس افزود: ما خواهان مبادلات اقتصادی در حوزه غذایی و دارویی با ایران هستیم که این مهم به پیدا کردن شریک مناسب توسط ایرانی‌ها بستگی دارد و امیدوارم طی چند سال آینده همکاری‌های اقتصادی ایران و سوئیس به چند میلیارد دلار برسد.

“جولیوهاس” با بیان این‌که ملت سوئیس به ایران علاقمند هستند و سفر به این کشور را دوست دارند، تصریح کرد: کشورهای غربی هم به ارتباط با ایران تمایل دارند، اما مسائل سیاسی تعیین‌کننده است.

وی با اشاره به این‌که یک شرکت جهانی وقتی به ایران می‌آید تنها به این کشور نگاه نمی‌کند بلکه کشورهای همسایه آن را نیز می‌بیند، اضافه کرد: برای این‌ شرکت‌ها امنیت حقوقی مهم است که متأسفانه ایران در این زمینه عقب‌تر از دیگر کشورها است.

 

دبیرکل اتاق مشترک ایران ـ سوئیس خبر داد:

 یک هیأت ایرانی به سوئیس سفر می‌کند

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران ـ سوئیس هم در این نشست گفت: دو و نیم سال از عمر این اتاق می‌گذرد که خوشبختانه در حوزه‌ی کاری خود پیشرفت داشته است و هم‌اکنون 175 عضو ایرانی و سوئیسی دارد.

“معین‌پور” با بیان این‌که اتاق بازرگانی مشترک ایران ـ سوئیس در تهران یک رویکرد پیشگیرانه به منظور تعیین استراتژی‌های درست و اجرای آن‌ها در زمان مناسب اتخاذ می‌نماید، اضافه کرد: برای گسترش روابط و آشنایی بیشتر دو طرف، مهر ماه سال‌جاری یک هیئت ایرانی به سوئیس سفر می‌‌کنند.