رییس اتاق خرم‌آباد:

باید فکری به حال مازاد محصولات کشاورزی لرستان کرد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد در جلسه هیأت نمایندگان این اتاق گفت: در راستای بحث اقتصاد مقاومتی و در خصوص اختصاص تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی در سطح کشور، متاسفانه تاکنون تنها به 10 درصد این واحدها تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق خرم‌آباد؛ حسین سلاح‌ورزی اظهار داشت: در ستاد تسهیل استان هم وضعیت واحدهای تولیدی مشکل‌دار و دارای معوقه بانکی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت آنچه اتفاق می‌افتد تقسیط بدهی‌ها برای چندمین بار است که مشکلی از واحدهای تولیدی حل نخواهد کرد.

وی افزود: در واقع واحدها در چنین پروسه‌ای متعهد به پرداخت اقساط بیشتری نسبت به بدهی گذشته‌ای می‌شوند که قادر به بازپرداخت آن نبوده‌اند و طبیعی است که کماکان مشکلات بانکی وجود داشته باشد.

سلاح‌ورزی بیان داشت: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم باید بگوییم در حوزه‌ی پیگیری مسائل مربوط به تولید و صنعت استان وضعیت با گذشته تفاوت زیادی کرده و انصافا استاندار لرستان بخش زیادی از توانش را صرف سرکشی به شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی می‌کند و پیگیر مشکلات آن‌ها هست که قابل تقدیر است.

رییس پارلمان بخش خصوصی لرستان با تاکید بر اینکه در تشخیص اولویت‌ها دچار مشکل هستیم، تصریح کرد: برای اینکه لرستان در مسیر توسعه قرار بگیرد ضروری است علاوه بر هزینه‌های مصرفی، سالیانه مبلغ 2500 میلیارد تومان وارد استان شود و البته تداوم داشته باشد.

حسین سلاح‌ورزی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد لرستان گفت: ما در استان لرستان 800 هزار تن مازاد محصولات کشاورزی داریم که حجم کوچکی از این میزان مشخصا به کشور عراق صادر می‌شود و البته این وضعیت هم تا زمانی تداوم خواهد داشت که معیارهای سختگیرانه‌ای در این کشور نسبت به پذیرش محصولات کشاورزی اعمال نمی‌شود و ممکن است به زودی این اتفاق بیفتد.

وی افزود: اگر بتوانیم حجم صادرات محصولات کشاورزی استان را از رقم کنونی(حدود 50 هزار تن) به 300 هزار تن برسانیم، شاهد رونق قابل توجهی در حوزه خواهیم بود.

سلاح‌ورزی بیان داشت: علاوه بر مشکلاتی نظیر بسته‌بندی نامناسب و نبود انبار و برند و مسائلی از این دست، عمده مشکلی که بر سر راه تحقق این مسأله وجود دارد، سالم نبودن محصولات تولیدی و عدم توجه به این مهم است که برای رفع این مشکل بزرگ ضروری است برنامه‌ی چند ساله‌ای تدوین شود تا بر اساس آن بتوانیم گام به گام به وضعیت مطلوب نزدیک شویم.