رییس سازمان بازرگانی استان لرستان با اشاره به حمایت های ویژه دولت از فعالیت های تولیدی و صادراتی، گفت: بیش از 13 میلیارد ریال جایزه صادراتی در یکسال گذشته به صادرکنندگان فعال و برتر این استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، حجت اله بیرانوند روز سه شنبه با اشاره به اینکه درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی استان لرستان 115 میلیون دلار است، افزود: میزان صادرات غیرنفتی استان لرستان رد سال 84 حدود 22 میلیون دلار بود که امروز با 115 میلیون دلار افزایش قابل توجهی یافته است.
وی اظهار داشت: عمده ترین کالاهای صادراتی استان لرستان داروی انسانی و دامی، مصالح ساختمانی از جمله سیمان و محصولات شرکت فروآلیاژ است به نحوی که حدود 50 درصد صادرات استان در ناحیه گمرک خرم آباد متعلق به داروهای انسانی و دامی است.
بیرانوند همچنین به افزایش تعداد کشورها و بازارهای هدف صادرات لرستان اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بیش از 16 کشور خارجی ، دریافت کننده محصولات و کالاهای تولیدی این استان هستند هرچند که هنوز متناسب با توان و ظرفیت های صادراتی استان نیست.
وی کمبود زیرساخت ها را از مهمترین موانع توسعه صادرات در استان لرستان ذکر کرد و افزود: توسعه صادرات مستلزم تامین و ایجاد زیرساختهای لازم همچون حمل و نقل، انرژی، پالایشگاه است.
بیرانوند، تولید مبتنی بر علم را از دیگر محورهای توسعه صادرات عنوان کرد و افزود: صادرات مقوله ای است شامل تولید تا مصرف که با توجه به این مهم، باید در قالب یک برنامه 5 ساله برنامه های محوری و کارشناسی در زمینه توسعه صادرات و تولید را در استان اجرایی کنیم.
رییس سازمان بازرگانی استان لرستان، تولید 11 هزار مترمربع فرش دستباف و راه اندازی 10 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز فرش دستباف را از جمله فعالیت های سازمان بازرگانی لرستان در سال گذشته عنوان کرد.
وی اظهار داشت: همچنین دراین مدت 46 هزار و 200 تن شیر یارانه ای توزیع و با انجام 886 هزار و 294 مورد بازرسی، 80 هزار و 767 مورد تخلف صنفی کشف شده است.