جلسه هم اندیشی ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی با مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانکهای دولتی و خصوصی با محوریت « طلا ، ارز و مجموعه سیاستی و نظارتی » در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، بهمنی با اشاره به حساس بودن شرایط کنونی کشور و لزوم همکاری کلیه بانکها و موسسات اعتباری برای عبور از این شرایط عنوان کرد: متاسفانه در این برهه ، مشکلاتی به وجود آمده است اما بانک مرکزی با تمام توان و همیاری بانکها قطعا” با قدرت از این مرحله گذر خواهد کرد.
رییس کل بانک مرکزی در خصوص ارزی که توسط بانک‌ها به صرافی‌ها تخصیص داده می‌شود بیان داشت: بانک‌ها اگر ارزی به صرافی‌ها اختصاص دادند باید کنترل نمایند، این ارز برای چه منظوری بکار گرفته می‌شود و مشخص کنند که در چه بخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رییس شورای پول و اعتبار با انتقاد از عدم سیستم یکپارچه اطلاعات اعتباری بانکها، اظهار داشت: بانکها و موسسات اعتباری باید سریعا” با تشکیل یک کارگروه در این مورد اقدامات لازم را در دستور کارخود‌ قرار دهند.
بهمنی ضمن پیشنهاد تشکیل « تیم های وصول مطالبات در سطح استانها» خاطرنشان کرد: این تیم می‌تواند با تعیین یک سقف معین مبادرت به اخذ مطالبات بانک‌ها نمایند و با این عمل قطعا” فرآیند وصول مطالبات تسریع خواهد شد.
دکتر بهمنی ضمن تاکید بر کنترل گشایش اعتبارات توسط بانکها بیان داشت: تمامی بانکها باید با ثبت صوری گشایش اعتبارات به شدت برخورد نمایند که البته با ابلاغ دستورالعمل
LC داخلی توسط بانک مرکزی به بانک‌ها کمک شایانی در این زمینه شده است.
رییس کل بانک مرکزی بر اجرای دقیق و کامل مجموعه « سیاست های پولی ، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور » تاکید نمود و خواستار همکاری بانک‌ها برای کنترل بازار سکه و ارز از التهابات شد.
لازم به یادآوری است در این جلسه رییس کل بانک مرکزی ضمن تشریح بسته سیاستی و نظارتی نظام بانکی کشور رسما” آن را به بانکها ابلاع کرد.
گفتنی است، وزیر اقتصاد و امر دارایی صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که به زودی شاهد آرامش در بازار ارز و طلا خواهیم بود و تمامی اخبار منتشره در خصوص کسری بودجه و نبود ذخیره ارزی را خبر سازی و ایجاد جو روانی در جامعه از سوی دشمن است.