معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت از تمام ظرفیت خود برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنفی سیل‌زده در استانهای مختلف به خصوص لرستان استفاده خواهد کرد.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی لرستان؛ برات قبادیان امروز در جلسه ویژه بررسی خسارات ناشی از سیل به واحدهای تولیدی و صنفی لرستان بیان کرد: بسیار متاسفیم از خساراتی که به خاطر وقوع سیل روزهای گذشته به استان لرستان وارد شده و ابراز همدردی خود را نسبت به این موضوع اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد: امروز نیز به عنوان فرستاده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه‌ای با حضور مدیران و فعالان اقتصادی استان لرستان در حال بررسی وضعیت خسارات سیل به واحدهای صنفی، صنعتی و تولیدی لرستان هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: بخشی از خسارت و مشکلات به زیرساخت‌های حوزه صمت لرستان وارد شده که باید با برنامه‌ریزی مناسب شرایط را برای جبران آن‌ها مهیا کرد.

قبادیان در ادامه با اشاره به اینکه بخش مهمی از خسارات ناشی از سیلاب به واحدهای تولیدی و صنفی لرستان وارد شده است، افزود: بر اساس بازدیدهایی که از واحدهای تولیدی و صنفی لرستان از نزدیک داشتیم مشخص شد که خسارت‌های زیادی از نظر مالی و همچنین روحی و روانی به فعالان اقتصادی استان وارد شده است.

وی بیان کرد: بررسی‌های اولیه صورت گرفته نشان می‌دهد بیش از ۲۰۰ تا ۲۶۰ میلیارد تومان خسارت به واحدهای تولیدی و صنفی استان لرستان در جریان سیل اخیر وارد شده که بیشترین خسارت نیز معطوف به شهرستان پلدختر بوده اما به نظر می‌رسد که میزان و حجم خسارات از رقم اعلام شده بالاتر است که به مرور این امر مشخص خواهد شد.

فرستاده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: برآوردها نشان می‌دهد که بیشترین خسارت وارد شده یعنی رقمی در حدود ۷۰ درصد مربوط به حوزه صنوف بوده و آسیب‌های جدی در حوزه مالی و روحی به فعالان اقتصادی این حوزه وارد شده که باید با برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از راهکارهای متعدد به دنبال حمایت از این افراد باشیم تا بتوانند فعالیت خود را از سر گیرند.

قبادیان مشکل جدی واحدهای تولیدی و صنفی آسیب‌دیده لرستان را بیمه و تسهیلات بانکی دانست و افزود: راهکارهایی ارائه می‌دهیم تا در هیئت دولت این دو موضوع به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته تا حمایت‌های لازم از افراد آسیب‌دیده در دستور کار قرار گیرد.

وی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای خسارات و آسیب‌ها در استان‌های مختلف اعم از لرستان به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای جبران آن استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی بوده که باید در این راستا از مساعدت‌ها و کمکهای رهبر معظم انقلاب نیز استفاده کرد.

این مسئول اظهار داشت: پرداخت تسهیلات بلاعوض به خسارت دیدگان نیز به عنوان راهکاری مناسب برای حمایت از آنهاست که مطمئنا در دستور کار خواهد بود.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت معتقد است: اگر در گذشته زیرساخت‌ها و اقداماتی که انجام داده بودیم بر اساس اصول علمی و مهندسی صورت می‌گرفت اکنون شاهد بروز این میزان خسارت نبودیم.

قبادیان گفت: وزارت صنعت معدن و تجارت عزم جدی دارد که با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاهی و علمی شرایط را برای تولید پایدار و کاهش خسارات مهیا کند که در این راستا طرح توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در دستور کار قرار دارد.