دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

مشاور مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران مطرح کرد: صنعت هوانوردی ۴۰ سال مسیر اشتباه را رفته /سهم فرودگاه های ایران از هواپیماهای کوچک صفر است

۱۸ فروردین ۱۴۰۰

 

 

آرمان بیات در جلسه “سرمایه گذاری در خدمات عمومی هوانوردی با محوریت فرودگاه خرم آباد” که در اتاق خرم آباد برگزار شد اظهار کرد: صنعت هوانوردی به دو بخش ه تجاری و بزرگ و هوانوردی عمومی و کوچک تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه بیشتر حمل و نقل هوایی در کشور به صورت ایرلاین و هوانوردی بزرگ است و سهم هوانوردی کوچک در این وسط بسیار کم است.

بیات خاطر نشان کرد: ایرلاین ها درآمد زیادی ندارند و بار ترافیکی آنها پایین است و به همین دلیل است که فرودگاه در شهری مثل خرم آباد درآمد زیادی برای استان ندارد.

مشاور مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خاطر نشان کرد: ۴۰ سال است که صنعت هواپیمایی کشور مسیر اشتباه را رفته و فرودگاه ها را ساختیم که هزینه نگهداری آنها بسیار بالاست.

وی با اشاره به اینکه از نظر دولت، فرودگاه ها درگاه استراتژیک توسعه اقتصادی کشور هستند، بیان کرد: این مهم در صورتی تحقق می یابد که به فرودگاه ها توجه ویژه کرد.

بیات افزود: حمل و نقل هوایی کوچک هسته اصلی صنعت هوانوردی در دنیا است و ما باید روی این مهم کار کنیم.
مشاور مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینکه در تمام ایرلاین های دنیا جمعا ۲۷ هزار فروند هواپیما وجود دارد، یادآور شد: این در حالیست که در حمل و نقل هوایی کوچک دنیا، ۴۴۸ هزار هواپیما کوچک واحد دارد و سهم ما در این میان صفر است.
مشاور مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: به لحاظ ساختاری در ایرلاین های سراسر دنیا تکلیف مشخص است و از یک نقطه به نقطه دیگر جابجایی داریم ولی از حمل و نقل هوایی کوچک و عمومی می توان در حوزه های نفت، برق، منابع طبیعی، کشاورزی و… استفاده کرد.

وی افزود: در بخش هواپیماهای کوچک عمر استفاده از هواپیما بیشتر است وهزینه های هواپیمای غول پیکر و ایرلاینی ها با بیشتر شدن سن، بیشتر می شود و براس بهره برداری توجیه اقتصادی ندارد.

بیات با تاکید بر اینکه مقررات ناوبری نداریم و نگرش نسبت به هواپیماهای کوچک در کشور غلط است، اظهار کرد: باید این نگرش را جا بیندازیم که صنعت هوانوردی عمومی برای اقتصاد های استان های کشور مناسب است.

 

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate »