رییس کمیسیون کشاورزی اتاق خرم‌آباد:

راه‌اندازی شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون یک ضرورت است

 

IMG_8412.jpg

 

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد صبح امروز دستور کار نقش مکانیزاسیون در تولید محصولات کشاورزی در اتاق خرم‌آباد تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط‌عمومی اتاق خرم‌آباد؛ رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق خرم‌آباد در این جلسه با اشاره به اینکه امروز نقش تکنولوژی در زندگی بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: در حوزه‌ی کشاورزی ماشین‌آلات نماد تکنولوژی هستند.

مرتضی هادی‌پور با تأکید بر تأثیر بکارگیری ماشین‌آلات در کشاورزی گفت: افزایش عملکرد و کاهش هزینه‌ها از جمله تأثیرات مثبتی است که ماشین‌آلات در کشاورزی دارند و اهمیت این مسأله زمانی بیشتر هویدا می‌شود که بدانیم در حال حاضر از جمله چالش‌های موجود کشور بالا بودن هزینه‌های تولید است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد 18 هزار و 144 دستگاه تراکتور و 160 دستگاه کمباین در لرستان وجود دارد که در حوزه‌ی زراعت می‌توانند نماد مکانیزاسیون کشاورزی استان باشند.

هادی‌پور تصریح کرد: این رقم در مقایسه با تعداد حدوداً 400 هزار دستگاه تراکتوری که در سطح کل کشور وجود دارد، نشان می‌دهد که ضریبی نزدیک ضریب کشوری در این زمینه داریم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق خرم‌آباد با بیان این‌که به ازای هر 50 تا 55 هکتار زمین زراعی در استان لرستان یک دستگاه تراکتور وجود دارد گفت: از بین 130 هزار بهره‌برداری که در حوزه‌ی کشاورزی استان وجود دارند، کم‌تر از یک درصد آن‌ها بیش از 50 هکتار زمین دارند.

مرتضی هادی‌پور بیان داشت: استفاده از ماشین‌آلات کامل کشاورزی از نظر اقتصادی تنها برای این عده مقرون به صرفه است که در استان تنها 780 نفر هستند.

وی یک‌پارچه نبودن اراضی کشاورزی استان را از جمله چالش‌های این حوزه برشمرد و افزود: متأسفانه تهیه ماشین‌آلات کشاورزی برای صاحبان اراضی کوچک به‌صرفه نیست.

 

hadi pour morteza.jpg

 

هادی‌پور با اشاره به اینکه در سطح جهان در رابطه با استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی به دو گونه عمل می‌شود، اظههار داشت: در کشورهای غربی از آنجا که اراضی کشاورزی از وسعت مناسبی برخودارند، بهره‌برداران در زمینه‌ی استفاده از ماشین‌آلات سنگین با مشکلی مواجه نیستند، این در حالی است که در کشورهای شرق آسیا، که اراضی کوچک و صنعت پیشرفته‌ای دارند، ماشین‌آلاتی متناسب با اراضی کوچک‌شان ساخته‌اند که استفاده از آن‌ها از نظر هزینه بسیار به‌صرفه است.

 

IMG_8415.jpg

 

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق خرم‌آباد با تأکید بر اینکه در کشور خودمان اما هیچ کدام از این دو وضعیت حاکم نیست، عنوان داشت: با توجه به قطعه‌قطعه بودن زمین‌های کشاورزی در کشور دو راهکار می‌توان برای رفع مشکل مکانیزاسیون کشاورزی پیشنهاد داد؛ اول تجمیع اراضی که نیازمند قانون است و با توجه به مشکلات خاص خودش در کوتاه‌مدت دستیابی به نتیجه مقدور نیست؛ دوم ایجاد شرکت‌های تعاونی مکانیزاسیون که به نظر می‌رسد راه‌حل مناسب‌تری است.

مرتضی هادی‌پور گفت: این امر با توجه به خیل فارغ‌از تحصیلان کشاورزی فاقد شغل استان و همچنین 17 هزار نفری که در روستاهای لرستان بدون زمین (خوش‌نشین) هستند، می‌تواند مفید واقع شود.

وی تأسیس و راه‌اندازی شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون را شدنی و با صرفه‌ی اقتصادی دانست و افزود: این الگو در بسیاری از کشورهای غربی حاکم است و این شرکت‌ها از توانایی بسیار مطلوبی برای خدمات‌دهی به کشاورزان برخوردار هستند.

 

رییس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی لرستان:

باید به فکر جایگزینی ناوگان فرسوده‌ی ماشین‌آلات کشاورزی استان باشیم

 

nazari bahraam.jpg

 

در ادامه‌ی این جلسه رییس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم با اشاره به فرسودگی ناوگان ماشین‌آلات کشاورزی استان گفت: متأسفانه از تعداد 18 هزار و 144 دستگاه تراکتوری که در استان وجود دارند، بیشتر از 60 درصد آن‌ها فرسوده هستند.

بهرام نظری در حیطه‌ی برداشت محصولات کشاورزی استان هم عمده‌مشکل موجود را در حوزه‌ی برداشت حبوبات عنوان و تصریح کرد: در چند سال گذشته تعداد 6 دستگاه کمباین برنج وارد استان کرده‌ایم که در شهرستان‌های دورود و چگنی به‌کارگیری شده‌اند.

وی خواستار پای کار آمدن سازمان نظام مهندسی کشاورزی در حیطه‌ی مکانیزاسیون شد و افزود: برای رسیدن به اهداف مطلوب در این حیطه سه زاهکار اساسی وجود دارد؛ اول این‌که فکری به حال ناوگان فرسوده‌ی ماشین‌آلات کشاورزی استان شود، دوم این‌که شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون استان افزایش پیدا کنند؛ و سوم این‌که سازمان نظام مهندسی کشاورزی مشارکت بیشتری در این زمینه داشتته باشد.

 

مدیرعامل صندوق توسعه‌ی لرستان:

ماشین نه به جای انسان که به کمک او آمده است

 

farhadian.jpg

 

در ادامه؛ مدیرعامل صندوق توسعه‌ی لرستان هم با اشاره به اهمیت ماشین‌آلات مختلف در تمام حیطه‌های زندگی گفت: اگر تا پیش از این تصور می‌شد که به‌کارگیری ماشین‌آلات مصادف با بیکار شدن نیروی انسانی است، امروز باورمان این است که ماشین نه به جای انسان که به کمک او آمده است.

کریم فرهادیان اظهار داشت: امروز بخش اعظمی از افزایش تولید محصولات کشاورزی وابسته به مکانیزاسیون و ماشین‌آلات است که ضرورت دارد سرمایه‌گذاری بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

وی با اشاره به نبود رانندگان ماهر و حرفه‌ای ماشین‌آلات کشاورزی در استان افزود: متأسفانه در استان لرستان انگیزه‌ی بسیاری از متقاضیان خرید ماشین‌آلات کشاورزی، استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده برای آن است.

فرهادیان تصریح کرد: مدیریت تسهیلات برای در راستای سودآوری و مقرون‌به صرفه بودن شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون از جمله ضرورت‌هایی است که باعث می‌گردد دست‌اندرکاران این شرکت‌ها از میانه‌ی راه کار را رها نکنند.

مدیرعامل صندوق توسعه‌ی لرستان به قیمت بالای ماشین‌آلات کشاورزی هم اشاره کرد و اظهار داشت: واقعیت این است که درآمد واحدهای تولیدی کشاورزی کوچک به گونه‌ای نیست که آن‌ها را قادر به تهیه‌ی تراکتور و سایر ماشین‌آلات کشاورزی سازد.

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان:

ساختار کشاورزی‌مان با ماشین‌آلات مورد استفاده هم‌سو نیست

 

daadgar mohamad azim.jpg

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم بخشی از مشکلات را ساختاری ارزیابی کرد و اظهار داشت: ساختار تولید کشاورزی ما شرقی است، این در حالی است که از ماشین‌آلات غربی استفاده می‌کنیم.

محمدعظیم دادگر با تأکید بر اینکه درصد بهره‌برداری اقتصادی در لرستان پایین است، گفت: بیشتر کشاورزان ما معیشتی هستند؛ یعنی کشاورز برای 5 نفر محصول تولید می‌کند؛ این در حالی است که در کشورهای دیگر این رقم بیش از 40 نفر است.

وی در مورد سرعت تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی هم هشدار داد و گفت: اگر در حیطه‌ی تجمیع اراضی دیر بجنبیم، با تغییر کاربری‌های گسترده‌ای که در حال انجام است، زمین‌های کشاورزی استان از بین می‌روند و کشاورزی رو به اضمحلال می‌رود.

 

IMG_8433.jpg

 

دادگر با اشاره به این‌که در حال حاضر چاره‌ای جز تشویق شرکت‌های مکانیزاسیون نداریم، افزود: متأسفانه تفکر کارمندی دولت که در گذشته در نزد فارغ ار تحصیلان بخش کشاورزی وجود داشت باعث گردید در شرایط گذشته که تسهیلات مناسبی هم برای فعالیت در بخش خصوصی وجود داشت، اتفاقی نیفتد. 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه در برخی حوزه‌ها کارهای خوبی صورت گرفته گفت: درحال حاضر 70 درصد کشت گندم آبی و 65 درصد کشت گندم دیم استان به صورت مکانیزه انجام می‌شود؛ این در حالی است که در کشت چغندر این رقم به 98 درصد و ذرت به 100 درصد رسیده است. 

 

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق خرم‌آباد:

باید از کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی تغییر وضعیت بدهیم

 

ghorbani somayeh.jpg

 

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق خرم‌آباد هم در این جلسه گفت: برای اینکه بخش کشاورزی بتواند به وظایف خود در تأمین امنیت غذایی، استقلال کشور و تحقق برنامه‌های افق 1404 نائل شود، ضرورت دارد از وضعیت سنتی به صنعتی تغییر وضعیت بدهیم که اساس و زیرساخت آن گرایش به مکانیزاسیون است.

سمیه قربانی وجود بانک اطلاعاتی دقیق از کشاورزان و کشاورزی استان را عامل مهمی برشمرد و اظهار داشت: اگر بتوانیم در زمینه‌ی کنترل کیفی به درستی عمل کنیم و فناوری‌های متناسب با وضعیت و اقلیم خود را به کار بگیریم، قادر خواهیم بود گام بزرگی در این زمینه برداریم.

وی افزود: در خود استان نمونه‌های تولید صنعتی برخی ماشین‌آلات متناسب با وضعیت امروز کشاورزی استان ساخته شده که با بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولان مواجه شده است.

 

IMG_8431.jpg

 

قربانی؛ یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی را نسبت به تأمین ماشین‌آلات خاص برای استفاده در زمین‌های کوچک کشاورزی روش بهتری عنوان و خاطرنشان کرد: ضعف بنیه‌ی مالی کشاورزان خرد در تأمین و تهیه‌ی ماشین‌آلات کشاورزی چالش عمده‌ای است که باید برطرف گردد.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق خرم‌آباد با ابراز نارضایتی از منفعل بودن سازمان نظام مهندسی کشاورزی در استان افزود: این سازمان نماینده‌ی پنج هزار عضو و فارغ از تحصیل کشاورزی استان است، اما متأسفانه از این پشتوانه‌ی بزرگ به اندازه‌ی کافی استفاده نمی‌کند.

سمیه قربانی بر ضرورت کار ترویجی هم اشاره و تصریح کرد: با تهیه‌ی لیست کشاورزان پیشرویی که در استان مشغول فعالیت هستند، می‌توان الگوهای جدید کشاورزی را از طریق آنها ترویج نمود.

 

مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی لرستان:

تعدد مراکز تصمیم‌گیری؛ مشکل عمده‌ی کشاورزی لرستان

 

moumvandi abdollah.jpg

 

در ادامه‌ی جلسه؛ مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم با تقسیم‌بندی موضوع به سه قسمت: مکانیزاسیون، نقش ماشین‌آلات در تولید محصولات و نارسایی‌های موجود در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل استان ما در حوزه‌ی کشاورزی تعدد مراکز تصمیم‌گیری برای این عرصه است؛ به‌طوری که یک متولی مشخص ندارد که پاسخگو باشد.

عبداله موموندی گفت: از طرف دیگر کشاورزان و مسئولان تصمیم‌گیر هم با هم هم‌سو و هم‌جهت نیستند و هر کدام کار خودشان را می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که هنوز نتوانسته‌ایم به تعریف جامعی از مکانیزاسیون برسیم، افزود: متأسفانه در استان لرستان هنوز هیچ کار تحقیقاتی‌یی صورت نگرفته تا بر اساس آن درجه‌ی مکانیزاسیون استان مشخص شود.

موموندی عنوان داشت: ضروری است همه‌ی ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تولیدی و… مکانیزاسیون را دید و بعد به بررسی شرایط و تعیین سیاست کاری اقدام نمود.

 

IMG_8414.jpg

 

مدیر هماهنگی و ترویج سازمان جهاد کشاورزی لرستان به اهمیت بحث ترویج در کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: اگر قرار است ترویج به کار گرفته شود باید به صورت تخصصی مورد توجه قرار بگیرد؛ باید بدانیم که ترویج فقط نصب بنر نیست.

عبداله موموندی به ضعف خدمات پس از فروش ماشین‌آلات کشاورزی هم اشاره کرد و عنوان داشت: باید در این مسیر حرکت کنیم که چگونه به 130 هزار بهره‌بردار کشاورزی استان دسترسی داشته باشیم و چگونه می‌توانیم آن‌ها را به سمت استفاده از مکانیزاسیون سوق دهیم.